• resmi ilanlar

Demokrasi sevdalıları meydana sığmadı

2017-07-16 11:00:12

BİNLERCE BOLULU AYAKTA

15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yıl dönümünde Emniyet kayıtlarına göre 25 bin kişi ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere katıldı. Demokrasi meydanında bir araya gelen binlerce kişi demokrasiye şehitlere ve gazilere sahip çıkmak için demokrasi meydanını hınca hınç doldurdu.

 

Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinlikleri kapsamında binlerce kişi ilk olarak Vilayet Meydanından Demokrasi Meydanına kadar ellerinde Türk Bayrakları, pankartlar ve sloganlar atarak yürüdü.

YÜRÜYÜŞE KİMLER KATILDI

Düzenlenen yürüyüşe Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Tugay Komutanı Piyade Kurmay Albay Muammer Alper, Ak Parti İl Banşkanı Nurettin Doğanay, CHP İl Başkanı Kazım Karsu ve MHP İl Başkanı Adem Evcil, sivil toplum kuruluşları, kamu, kurum ve kuruşların müdürleri ve Emniyet kaydına göre 25 bin vatandaş katıldı. Demokrasi meydanında tüm şehitlerimiz ve gazilerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak başlayan program Kuran'ı Kerim tilaveti, sinevizyon gösterileri ve şiirlerle devam etti. Etkinlikte, 15 Temmuz'da şehit olan Polis Memuru Ozan Özen, Fatih Kalu ile Özel Harekat Polisi Velit Bekdaş'ın ailelerine hat sanatı ile yapılmış ve 249 şehidin isimlerinin bulunduğu köprü tablosu hediye edildi. Hediyelerin ardından 15 Temmuz konulu şiir, kompozisyon ve resim dallarında birinci olan öğrencilere ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından protokol konuşmalarına geçildi.

 

“HAİNLİK ÜNİFORMADA DEĞİL KANDADIR”

Gecede ilk konuşmayı Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Adem Evcil yaptı. Evcil, “Bir sene önce hain darbe girişimine karşı koymak için millet olarak ellerimize bayraklarımızı alarak meydanlara koştuk. O gün Şehitlik makamına erişebilmek için bir an olsun korkmadan vatanımıza, demokrasiye ve Milli iradeye sahip çıkmak için meydanlardaydık. Sayın Genel Başkanımda hain darbe girişimi günü önce milletim ve vatanım dedi. Haçlılar birleşmişken bu tehdidi bertaraf etmek için birlik olmamızı istedi. O gün bir an olsun üstünden uçaklar uçan merkez binamızdan ayrılmadı. Bir an olsun millete inanmaktan birlikten yana olmaktan vazgeçmedi. 15 Temmuz Darbe Girişiminin hemen akabinde de Ömer Halis Demir’in ve özel harekatın binasına ziyarete gitti. Başkanımız orada şöyle bir ifade kullandı; “12 Eylül’de bizim çocuklar kazandı diyorlardı. 15 Temmuz da onların gayrimeşru çocukları kaybetti halk kazandı.” Onların tankları, topları ve uçakları vardı. Ama bizim de peygamberimizin duası üzerimizdeydi ve tunç gibi iman dolu yüreğimiz ile Türk bayrağımız vardı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde şahit olduğum bir konuyu siz değerli vatandaşlarımla paylaşmak istiyorum. Şehit ailesinin bir konuşmasına şahit oldum. Hayatımda en sarsıldığım anlardan biriydi. Şehit ailesi o gün şunları konuşuyordu; ‘Eğer ayıp olmayacağını bilsem oynardım. Bizim ailemizin kanı şerefli bayrağımızın içinde yer alacak’.İşe biz böyle yüreği vatan sevgiyle dolu bir milletiz. Son olarak bütün şehitlerimiz bizim için kutsaldır. Şunu unutmayalım hainlik üniformada değil kandadır. Mehmetçik ile haini bir tutmayalım” ifadelerine yer verdi.

 


 

"ŞİMDİ SIRA BARIŞI İLAN EDEREK BİRBİRİMİZİ KUCAKLAYALIM”

Evcil’in konuşmasının ardından konuşma yapan Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kazım Karsu ise; “ Değerli Cumhuriyetçilerin demokratları hoş geldiniz. Burası bir er meydanı. Burada Türk polisi ve askeri kendini göstermiştir. Arkadaşlar nasıl dostlarımızın kardeşlerimizin şehit olduğunu anlattılar. Bu sözlerden sonra tek anlatacağım bir şey var. Birbirimizi sevelim. Yapamazsak Suriye, Irak, İran gibi oluruz. Mustafa Kemal Atatürk demişti ki ‘Yurtta sulh, cihanda sulh.’ Bizde yurtta barışı başardık. Şimdi sıra barışı ilan ederek birbirimizi kucaklayalım” dedi.

 

"FETÖ’CÜLER, PKK BİZİ BÖLEMEZ"

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kazım Karsu'yun ardından konuşma yapan Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay; “ 15 Temmuz’a dair aslında çok şey var konuşulacak. Şehit Ozan Özen kardeşimin nişanlı Büşra, 18 yaşında ben şehit olmaya gidiyorum diyen Fatih Kalu kardeşimin dediklerini duydunuz. O hain işgal girişiminin olduğu gece bu ülkenin üzerinden parazitlerin temizlendiği gecedir. O hainlerin alçakların namussuzların şerefsizliklerini dip yaptığı gecedir. O gece Sakarya’dır, Dumlupınar’dır, Çanakkale’dir. Nasıl oralarda 7 düvele karşı savaştıysak aynı şekilde 1 yıl önce bu günde öyle savaştık. Kendi içimizdeki saygımızı sevgimizi eksiltmeyelim. Biz bunu yaptığımız sürece Amerika’nın uşakları, FETÖ’cüler, PKK bizi bölemez. Bu millet tankın egzozuna tişört tıkarken. Kamyonla meydanlara adam taşıyan olduğu sürece bu vatan yıkılmaz. Tankları motosikletle kovalayan gençlere selam olsun. Uçaklar kalkmasın diye mahsulünü yakan çiftçime sevgiler olsun. Yolun sonunda şahadet olduğunu bilerek yürüyen Ömer Halis Demir’e, Ozan Özen’e, Fatih Kalu’ya, Veli Bektaş’a ve 250 kardeşime selam olsun. Şehitlerimizin anne ve babalarımızın binlerce defa ellerinden öpüyorum. Bu meydanı hınca hınç dolduran hemşerilerime teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

 

"ALLAH BİZE BİR DAHA O GÜNLERİ YAŞATMASIN"

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise; “Bu aziz millet 1071 yılında Malazgirt yılında Anadolu topraklarına basıyor. Anadolu’ya tutunuyoruz. Önce Selçuklu, sonra Osmanlı… Topraklarımızın her yanı şehit kanıyla yoğuruluyor. Viyana’ya kadar gidip Polatlı’ya kadar geriliyoruz ve sonra Kurtuluş Savaşı’nı başlatıyor. O komutan savaşı alıp götürüp bize bu toprakları vatan yaptı. 15 Temmuz ama bir başka… İçimizden biri, hain. Allah o hainle baş etmemiz için bize nasip ettiği Recep Tayiyp Erdoğan’a güç versin. Allah ondan razı olsun. O hainler bize bizim aldığımız uçaklar, tanklar, toplarla savaştık. Sizler sayesinde vız geldi  tanklar. 15 Temmuz günü ilk pencereyi pencereden yapmıştık. O gün il başkanımız, MHP İl başkanımız sonrasında Kazım ağabey yanımızda oldu. Sonra hep beraberdik. Sizlerle bizler hep beraberdik. Burada olmayan kişiler televizyonlardan şimdi kahramanlık taslıyor. Kahramanlık yolu buradan geçer. Kahramanlık yolu sizlerle olmaktan geçer. 250 şehit 2 bin 250 kadar gazimiz var. Allah hepsinden razı olsun. Kahpeler gelsin vuracaklarsa önce beni vursunlar. Hepimiz şehit ve gazi adayıyız. Allah bize bir daha o günleri yaşatmasın. Yaşatırsa düşmanlarımız bilsinler biz şehit olmaya hazırız” ifadelerine yer verdi.

 

"DÜNYA’DA HİÇBİR ÜLKE BUNU BAŞARAMAZ”

 

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın ardından konuşmak için kürsüye çıkan Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise; "Bir yıl öncesinden çok daha güçlü bir Türkiye olduğunu açıklayarak; “ Bu gece burada olduğu gibi Türkiye’nin 4 bir yanında bütün meydanlar olduğu gibi işte bu iman, coşku, birlik ve beraberlik olduğu sürece  bizi kimse yıkamaz. Kıymetli kardeşlerim 1 yıl önce imanımıza, bayrağımıza, ülkemize sahip çıkmak için nöbetler tuttuk. Bize karşı DAEŞ, PKK, FETÖ ve 7 düvele karşı birlik mesajı verdik. Bundan sonra öncelikle şehitlerimize, gazilerimize laik olmak için çok çalışacağız. Bir sene öncesinden çok daha güçlü bir Türkiye var. Büyük hedeflerimiz var. Bu hedeflere güçlü yürümek için daha çok bir ve beraber olmalıyız. O gün öylece tanka, uçağa, helikoptere sadece göğsünü siper ederek mücadele veren Türk milleti büyük bir direniş gerçekleşmiştir. Dünya’da hiçbir ülke bunu başaramaz. Hiçbir ülkenin ekonomisi öyle bir saldırandan sonra ayakta kalamaz. Bu gün olduğu gibi uyanık olmak zorundayız. Bir olacağız, beraber olacağız üstümüze gelen saldırılara dün olduğu gibi bu günde beraber olacağız” şeklinde konuştu.

 

“ZORDUR DAVA ADAMI OLMAK”

Daha sonra konuşma yapan Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ise; “Selalar Kurtuluş Savaşı’nda, selalar savaşlarda okunmuştu. Selalar Ozan Özen, Fatih Kalu ve bütün şehitlerimiz için okundu. 1071’de girdik Anadolu’ya. 2017’ye kadar ne savaşlar verdik. Ne 15’lik gençlerimizi şehit olarak verdik. Son olarak 15 Temmuz’da milli mücadelemizi verdik. Peygamber ocağımız ama o ocağın mensubu olmayanlar satılmışlar tarafından o katillerin operasyonuna maruz kaldı bu ülke. 15 Temmuz’da ben Bolu’daydım. Rabbim o anda bu milletten korkuyu almıştı. Hastaneleri ziyaret ettiğimizde orada o ifadelerde korku olmadığına şahit olduk. Zordur dava adamı olmak. Zor günde korkmayıp saklanmadan meydanlara koşmak” dedi.

 

"BİZ HİÇ KALLEŞ OLMADIK"

Son olarak konuşma yapan Bolu Valisi Aydın Baruş ise konuşmasında; Milletin canına kasteden hainlerin Türk tarihindeki en büyük ihanetlerden birisini gerçekleştirdiğini ifade ederek, "15 Temmuz’da dış güçlerden teşvik alan hainler Cumhurbaşkanımıza, bayrağımıza kastetmek istediler. Hedef aslında Cumhurbaşkanımız görüntüsünde milli iradeydi. Gölbaşı Özel Harekat Amirliğimize saldırdılar. Burada amaç direncimizi yok etmektir. Onlar zannettiler ki, herkes kendileri gibi ihanet edecek. Bu milletin imanlı polisleri, askerleri vardı." şeklinde konuştu. 15 Temmuz'un bir mahşer gecesi olduğunu dile getiren Baruş, "O gece yapılanları anlamak için tarihimize bir bakmak yeterli olacaktır. Cihan imparatorluğu kurmuşuz. Biz tarih boyunca hak ve adalet mücadelesi vermişiz. Kanımızı canımızı vermişiz. Burası nihai vatanımız olmuş. Vatan bizim için uğrunda baş verdiğimizdir. Bizler cesaret ve kahramanlığı ana ilkelerimiz bildik. Biz hiç kalleş olmadık. Biz millet olarak ölümü öldürmüşüzdür." ifadeleri kullandı.

 

Konuşmaların ardından saat 00.13'te tüm camilerde selâların okunmasıyla meydanlarda toplanan vatandaşlar, ‘demokrasi nöbeti’ tutmaya başladı. Demokrasi nöbeti esnasında Bolu Müftülüğü İşitme Engelliler Dua Grubu sinevizyondan okunan bir duayı işaret diliyle anlattı.

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit