• resmi ilanlar

FETÖ DAVALARI NE ZAMAN BİTER?

2017-06-29 11:00:12

Bolu Cumhuriyet Savcıları tarafından FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne yönelik hazırlanan 8 iddianame Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne teslim edilmiş durumda. 8 iddianameden 2 adedinin duruşmaları devam ederken, 3 adedi duruşma gününü, yine 3 iddianame ise Mahkeme tarafından gün verilmesini bekliyor. 8 iddianamede toplam 423 sanık yargılanırken, Bolu Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Seyfi Han Bolu Gazeteciler Cemiyeti'nin Bayram Gazetesine verdiği mülakatta kamuoyunun merak ettiği soruyu da aydınlattı. Mahkeme Başkanı Han, yargılamaların bir aksilik olmaması halinde 2018 Nisan ayında bitmesini beklediğini açıkladı.

Haber: Hakan Aydın

15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne yönelik çalışmalar sonrası Bolu Cumhuriyet Savcıları tarafından şu ana kadar 8 iddianame hazırlanarak Bolu Ağır Ceza Mahkemesine sunuldu. İddianamelerden 2’sinin duruşmaları görülmeye başlarken, 3 adet iddianame gününü, 3 adet iddianame ise Bolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından gün verilmesini bekliyor.

8 İDDİANAMEDE, 423 SANIK BULUNUYOR

Bolu Cumhuriyet Savcıları tarafından hazırlanarak Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’ne teslim edilen 8 iddianame kapsamında toplamda 423 sanığın FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü yönetici ve üyeliğinden yargılanması talep ediliyor. Hazırlanan iddianameler kapsamında 189 tutuklu, 195 tutuksuz ve 39 kişi ise firari olarak aranıyor. Darbe girişimine destek verdikleri için haklarında iddianame hazırlanan askerlerden 3’ü tutuklu, 7’si ise tutuksuz yargılanıyor. Bir diğer devam eden yargılama ise akademisyenlerin davası. Akademisyenler dosyasında ise 28’i tutuklu, 39’u tutuksuz ve 10’u firari olmak üzere 77 kişi yargılanıyor. FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün Bolu’daki yöneticilerinin de yer aldığı Çatı İddianamesi kapsamında 145 kişi hakim karşısına çıkacağı günü bekliyor. 3 Temmuz’da başlayacak olan duruşmalarda 64 tutuklu, 55 tutuksuz ve 26’sı firari olmak üzere toplamda 145 kişi yargılanacak. Örgütün emniyet yapılanmasına yönelik hazırlanan iddianamenin yargılanmasına ise Temmuz ayı içerisinde başlanması planlanıyor. Emniyet iddianamesinde 36 tutuklu, 34 tutuksuz ve 3 firari olmak üzere toplamda 73 kişi yargılanacak. Örgütün Mudurnu yapılanmasına yönelik hazırlanan iddianamenin duruşmasının ise Eylül ayı içerisinde başlaması bekleniyor. Mudurnu iddianamesinde 7 tutuklu ve 13 tutuksuz sanık bulunuyor. Örgütün Milli Eğitim yapılanmasına yönelik hazırlanan iddianame ise Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’ne teslim edilmiş durumda. Milli Eğitim İddianamesinde 43 tutuklu, 28 tutuksuz olmak üzere 71 sanık yargılanacak ve iddianame henüz mahkeme tarafından kabul edilmedi. Savcılıklar tarafından hazırlanan adli personele yönelik iddianamede 8’i tutuklu, 12’si tutuksuz toplam 20 kişi yer alırken, bu iddianame de henüz mahkeme tarafından kabul edilmedi. Avukatlara yönelik hazırlanan iddianame de 1’i tutuklu, 6’sı tutuksuz toplam 7 sanık bulunurken, bu dosyaya da Bolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanma günü verilmedi.

2018 NİSAN AYINDA BİTİRMEK İSTİYOR

 

Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) davaları hakkında Bolu Bayram Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Bolu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Seyfi Han, “Kısa süre içerisinde adaletli şekilde bu davaları bitirmeyi düşünüyoruz. Kaygımız da şu; kimse adaletsizlik şikayetiyle bizi ve ülkenin yargı kurumlarını rahatsız etmesin. Herkes adil yargılandığı konusunda kanaate varsın diye sabırla insanları dinleyip, adaletli bir karar ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Benim kararım ve öngörüm bu davaların herhangi bir aksilikle karşılaşmazsak 2018 yılını Mart yada Nisan ayında bitirmek istiyoruz” dedi.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit