• resmi ilanlar

BAŞHEKİM MEKTUP YAZDI, AHMET AMCA DURUMA EL KOYDU

2016-10-27 11:00:12

Bolu'da İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi binlerce çocuğun sağlığını ilgilendiren, gelecekte de sağlıklı bireyler yetiştirmek amacıyla bir proje hazırladı. Ancak devlet ödeneği olmadığı için proje rafa kalkmak durumunda kaldı. Tüm engellere direnen İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Taner Laçin, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal'a bir mektup yazarak durumu anlattı. Gerekli parayı gönderen Ahmet Amca sayesinde hastanede çocuklar için klinikler hazırlanarak, Bolu'da 2 bin 289 çocuğun diş sağlığı için proje hayata geçirildi. Proje ile her yıl Bolu'daki tüm 2. Sınıf öğrencileri hastanede tarafından muayene edilerek, rutin kontrolleri ve tedavileri gerçekleştirilecek.

Özel Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Bolu’da İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Taner Laçin’in yardım isteğine Bolu İzzet Baysal Vakfı yetişti.

Bolu’da tüm ikinci sınıf öğrencilerinin diş taramasını yapmak, onların 4 ayda bir diş kontrolünü gerçekleştirmek, çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak, Bolu’da diş sağlığına ilişkin önemli bir veri bankası elde etmek gibi hedeflerle Bolu’da İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Taner Laçin “BolUmutlu Dişler Projesi’ni yaptı. İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığıekibiyle birlikte büyük emek vererek hazırlanan projenin hayata geçirilmesi için gerekli maddi destek devlet kanalıyla elde edilemedi.
BAŞHEKİM AHMET AMCA’YA MEKTUP YAZDI

Engellere rağmen projeyi hayata geçirmek için çare arayan Bolu İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Taner Laçin, oturup İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’a bir mektup yazdı. Laçin, mektubunda Bolu’da bulunan 2289 tane ilkokul 2. Sınıf öğrencisini kapsayan “BolUmutlu Dişler Projesi”ni anlattı. Parasal destek olmadığı için hastanede çocuklar için düzenlemek istedikleri klinikleri hayata geçiremediklerini söyleyen Taner Laçin, rahmetli hayırsever İzzet Baysal’ın ismini taşıyan hastane tarafından, İzzet Baba’nın memleketinin çocuklarına hizmet vermek istediklerini ifade etti. Başhekim Taner Laçin, kendi el yazısıyla yazdığı mektubu vakit geçirmeden İzzet Baysal vakfı Başkanı Ahmet Baysal’a gönderdi.
AHMET BAYSAL GEREKLİ ÖDENEĞİ HEMEN GÖNDERDİ

Mektubu alan Ahmet Amca ise hemen Başhekim Taner Laçin’i arayarak kaç paraya ihtiyaç olduğunu sordu. Proje maliyetinin 40 bin lira olduğunu öğrenen Ahmet Baysal, “Vakfımızın bunun için bütçesi yok. Genelde 3 yılda bir planlama ile harcamalar gerçekleşir. Ama kendi hesabımdan da olsa bu parayı sana göndereceğim” dedi. Hemen sözünü tutan Ahmet Baysal, parayı hastane hesabına gönderdikten sonra kollar sıvandı ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ekibi üst katta bulunan klinikleri çocuklar için düzenlendi. Kahraman adını taşıyan logo ile duvarlar süslendi. Çocukların diş muayenesi esnasında çizgi film izleyebilmeleri için ekranlar yerleştirildi. Hummalı çalışmanın ardından bütün düzenlemeler yapıldıktan sonra da Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol aşamasına gelindi.

“İZZET BAYSAL VAKFI YOLUMUZU AÇTI”

Önümüzdeki hafta Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalayacaklarını dile getiren Bolu İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Taner Laçin, “Yararlı olacağına inandığımız ve emek verdiğimiz projemiz için yardım eli uzatan Bolu İzzet Baysal vakfı oldu. Mektubumu alan Ahmet Amca Bolu’ya yararlı olacak hiçbir projeye sırtını dönmediği gibi, bize de duyarsız kalmadı. Hemen paranın gönderileceğini söyleyerek, ne gerekirse yapılmasını istedi. Biz de karşılığında ‘Yolumuzu açan destekleriniz sonrasında üç klinikle verdiğimiz hizmet altıya çıkmış, çocuklarımız ve ailelere tedavi öncesi ve sonrası bilgilendirme çalışmalarımız başlamıştır. Ayrıca Milli Eğitim ile yaptığımız ortak bir proje ile ilkokul 2. Sınıf öğrencilerimizi merkezimizde konuk ederek bilgilendirme ve muayenelerini gerçekleştirmek için çalışmaktayız. Muayenesi yapılan çocuklarımız bizim randevu düzenlemelerimizle periyodik olarak kliniklerimize davet edilerek tedavi edilecektir. Ayrıca Kamu Hastaneler Birliğimizin organizasyonu ile Merkez ünitemizle yaptığımız protokol neticesinde engelli ve çocuk hastalarımız için genel anestezi ve sedasyon ile tedavilere başlıyoruz’ diyerek bir teşekkür mektubu gönderdik. Buradaki Mütevelli Heyeti toplantısının ardından değerli büyüğümüz Ahmet Baysal, rahmet İzzet Baysal’ın kızı Esin Avunduk ve mütevelli heyetindeki çok değerli isimler hastanemizi ziyaret ederek yapılan klinikleri kendileri gördüler. Projemizi ve hastanemizi anlattık. Çok memnun kaldılar. Onları ağırlamaktan da büyük mutluluk duyduk” dedi.

10 YIL SONRA DAHA SAĞLIKLI BİR NESİL HEDEFLİYORUZ

 

Bolu’da gelecek nesillerin daha sağlıklı dişlere sahip olması, böylece ileride diş hastası yoğunluğunun azaltılması için ‘BolUmutlu Dişler Projesi’ni hazırladıklarını dile getiren Taner Laçin, “Proje için Bolu’daki çocuklarla anket yaptık. Logo olarak çocuklar Kahraman ismini uygun gördüler ve bir süper kahraman tasarladık. Hastanede 6 tane yeni hazırladığımız klinik var. 3’te eskiden var. Kapasiteyi daha da artırabilme durumumuz vardı. Düşündük ve proje ile Bolu’daki tüm 2. Sınıf öğrencilerimize ulaşmak istedik. Hem ailelerini bilinçlendirecek, hem de çocukların tedavi ve muayenelerinin yapılabileceği Türkiye’de ilk kez bir proje hazırladık. 2016-2017 eğitim öğretim yılında uygulanacak bu projede il merkezine bağlı merkeze uzak okullarımızda okuyan 2. Sınıf öğrencileri hedef kitle konumunda. Proje ile belirlenen takvim doğrultusunda öğrenciler velileri ile birlikte Bolu İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne davet edilecek, öğrencilere seminer salonunda ağız ve diş sağlığı konusunda eğitici bilgiler verilecek, diş taraması gerçekleştirilecek, tedavi ihtiyacı olan öğrencilerin tedavi randevuları düzenlenecek. Öğrencilere çıkışta ağız ve diş sağlığı seti hediye edilecek ve tedavi uygulanan öğrencilerin dönem boyunca takibi yapılacak. Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde merkezde bulunan 2289 öğrenciye ulaşacağız. Ayrıca ilerisi için de elimizde çocukların diş yapısına ilişkin bir istatistiksel veri bankası oluşacak. Bu proje her yıl tekrarlandığında Bolu’daki genel diş hastalıkları, bölgesel olarak diş rahatsızlıklarının görüldüğü alanlar tespit edilecek. Bundan 10 yıl sonra da diş hekiminden korkmayan, daha sağlıklı dişlere sahip bir gençlik elde etmiş olacağız. Önümüzdeki hafta da Bolu Milli eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalayarak projeyi bir an önce hayata geçirmek istiyoruz” diye konuştu. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit