• resmi ilanlar

Patateste Mildiyö Hastalığıyla nasıl baş edilir?

2015-06-28 11:00:02

Patateste Mildiyö Hastalığına Dikkat! Bolu’da Patateslerde Mildiyösü hastalığı görülmekte ve hastalığın hızla yayılması beklenmekte. Bolu İl Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü, hastalığın belirtilerini ve patates için alınması gereken uygun önlemlerin neler olduğunu açıkladı.

Bolu İl Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’ndeki teknik elemanların patates dikili alanlarda yaptığı incelemelerde, son günlerdeki aşırı yağışların da etkisiyle Patates Mildiyösü Hastalığının yayılmaya başladığı gözlemlendi. Mevsimsel yağışların bol olduğu yıllarda nemin yükselmesi ile patateste kendini gösteren Mildiyösü Hastalığı için yapılan araştırmalara göre hastalığın belirtileri şöyle: İlk belirtileri yaprakta küçük, soluk yeşil veya sarımsı lekeler halinde görülür. Hastalığın ilerlemesiyle lekelerin olduğu kısımlar kahverengileşir ve doku ölür. Uygun sıcaklık ve nem koşullarında tüm bitkiye yayılır. Tarlada başlangıçta ocaklar halinde birkaç bitkide görülür, orantılı nemin %80 ve sıcaklığın 19–22°C’de tüm tarlaya ve etraftaki tarlalara yayılır. Hastalık etmenleri yaprak ve saplardan toprağa inerek yumrularda yüzeysel kuru çürüklük şeklinde, düzensiz eflatun ile siyah renk arasında sert lekeler belirir. Hastalık yumru etine doğru ilerler. Hastalık etmeni tarlada kalan yumru ve konukçu bitkiler patates, domates, patlıcan bitki artıkları üzerinde sıçraması mümkündür.

Alınacak önlemler neler?

Mildiyösü Hastalığında alınması gereken önlemler arasında: sağlıklı yumru kullanımı, bitki artıklarının imhası, yumruya geçişleri önlemek için iyi bir boğaz doldurma yapılması, patatesleri çürük yumrulardan ayıklama sonrasında depolama, iyi bir havalanma için sıraların rüzgar yönüne açılması, aşırı azotlu gübrelemeden kaçınma ve dayanıklı çeşitler kullanmama var. Ayrıca İl ve İlçe Müdürlüğüne müracaatta bulunarak alınacak reçete ile uygun ilaç, uygun doz ve uygun zaman kuralına uygun olarak ilaçlama yapmak kimyasal tedbirler arasında.

Haber Merkezi

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit