• resmi ilanlar

Bolu- Yeniçağa, Yeni Bir Çağa Kapılarını Açtı

2015-06-14 14:00:07

Bolu Yeniçağa İlçesi’nde bu sene ilk defa düzenlenen Yeniçağa Extrem ve Doğa Sporları Etkinlikleri, cumartesi- Pazar iki gün boyunca dolu dolu bir programla yapıldı.

Haber: Fatma marmara

Bolu Yeniçağa Kaymakamlığı tarafından organize edilen, Başkent Yelken Kulübünün Koordinesinde, Yeniçağa Extrem ve Doğa Sporları Etkinliği’ne katılım oldukça yüksekti. Etkinlikler; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bolu Valiliği, Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Ankara Bolulular Platformu destekleri; (Onur Konuğu) Yetmişbir Yaşında Pedal Fahri Yılmaz, AİBÜ Spor Kulübü Kano Takımı, Kaytazdere Belediyesi Yelken Kulübü, Değirmendere Su Altı Topluluğu, Bayramoğlu Yelken Kulübü, Ankara Yamaç Paraşütçüleri, Bolu Gençlik Spor Okçuluk Takımı, Bolu Bisiklet, Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği (BOFSAD), İzci Gurubu, Bolu Sivil Havacılık ve Doğa Sporları, Spor Dernekleri katılımlarıyla ve Sekmen Matbaası, Emniyet Otel, Soylu Otel’in sponsorluğunda yapıldı.

İstiklal Marşı, saygı duruşu ve açılış konuşmalarıyla start alan etkinliklerde Yeniçağa Kaymakamı Kenan Erenoğlu yaptığı konuşmasında; “Yeniçağa’da yeni bir çağ sloganı ile bir yıl önce çıktığımız yolun bugün yıl dönümünü müthiş bir programla kutluyoruz. Türkiye’nin dört bir tarafından katılan yelkenlilerimiz burada. Okçularımız, Offroad, havada paramotorcular,  jetski, su altı dalış ekibimizle birlikte havada, karada, suda ve su altında aynı anda, Türkiye’de ilk defa büyük bir etkinliği iki gün boyunca Yeniçağa da organize ediyoruz. Başkent Yelken Kulübü organizasyonunda ve Kaymakamlığımızın Himayesinde gerçekleştirilen bu programa katılım son derece yüksek oldu. Yeniçağa ve Abant gölünün uluslararası RAMSAR Sözleşmesi gereğince, ulusal düzeyde koruma altına alınmış göl olması hasebi ile yapılmış olan yönetim planı çalışması gereğince, Yeniçağa Gölü’nün Ankara İstanbul yolu üzerinde bir Su ve Doğa Sporlarının, Extrem  Sporlarının eğitim, konaklama ve eğlence merkezi olması vizyonu ile yola çıkıyoruz. Bu gün Bolu’da bulunan 144 dün üzerinde ki göl ve gölcük arasında Yeniçağa’nın RAMSAR Özellikleri, Ankara - İstanbul yolu üzerinde yılda 60 bin aracın geçtiği bir noktada, Tüm Türkiye’nin ana Destinasyon Noktası olmasını, gerekli ilgiyi celbetmesi ve bu konuda ki tek merkez olması vizyonu ile hareket ediyoruz. Bütün katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz.” Sözleriyle belirtti.

 Yeniçağa Belediye Başkanı Recai Çağlar Konuşmasına; “İlçe Kaymakamlığımız ve Belediye Başkanlığımızla ortak organize edilen ilçemizde ilki düzenlenen Extrem ve Doğa Sporları Etkinliğimizde, Yeniçağa Gölü’nün tanıtımında lokomatif görevi yapan sayın kaymakamımıza, emeği geçen Belediye Personeli olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Tabi kaymakamımız bu ateşi yakınca bizimde arkasından gitmemiz zaruret icap etti. Yeniçağa’mız ve Yeniçağa Gölü için bakanlığa çağrılarak, Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu Bey ve Sayın Millet Vekilimiz Fehmi Küpçü Bey, Sayın Kaymakamımız Kenan Erenoğlu Bey’lerle birlikte toplantımızı yaptık. Hayata geçirilen bu projeye verilen mali destekle birlikte Yeniçağa hak ettiği yere en kısa zamanda gelecektir. Diyerek sonlandırdı.

Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü Konuşmasını; “Yaşanabilir çevre ve marka şehirlerin bir kimlikleri, ruhu olur. Bu şehirlerde insan ve elbette doğa bir bütündür. Hepimiz topraktan geldik ve toprağa gideceğiz. Ama bu topraklarda aynı şekilde âdetimizi, bağımızı, birlikteliğimizi de hem genç nesillere, hem sporcu kardeşlerimize, hem doğa sevenlere, hem de şehir kimliği anlamında, noktasında gelecek nesillere bu tür etkinlikler vesilesiyle aktarmış oluyoruz. Ben bu tür etkinliklerin çok da anlamlı düşünüyorum. Yeniçağa’nın markalaşması noktasında, kimlikli, karakterli, bir şehir haline gelmesi noktasında gerçekten buna emek verenlere yürekten teşekkür ediyorum. Bu etkinlikte birlikte olduğumuzu ve bu etkinliğin Yeniçağa’mızı markalaşmasında bir adım daha ileriye, gelecek nesillere taşınmasını murat ediyorum.” Diyerek belirtti.  

Sayın Sanem Çırak Hanım verdiği bilgide: “Ankara Bolulular Platformu ile beraber geldik. Kaymakamımız Kenan Bey bize Yeniçağa Gölünü tanıttığı zaman, Kuş Cenneti olduğunu, gölde su sporları yapmayı düşündüklerini söyledi. Bende yelkenci olduğumu, bu gölünde yelkenciliğe müsait olduğunu, yurt dışında birçok gölde yelkencilik yapıldığını kendisine ilettim. Bu konuda ayrıca gönüllü olarak çalışacağımı söyledim. Kenan Bey’in de desteği ile 6 ay önce, 17 Aralık 2014 de başlayan çalışmalar bu hale geldi. Bugün burada Başkent Yelken Kulübü, okçular, paramotor, lazer, bisikletçilerimiz, ekstrem sailing var. En önemli şeylerden biri de bu etkinlik süresince BOFSAD la beraber ve BOFSAD desteği ile çalıştık. Bolulu Fotoğraf Sanatçılar gölün fotoğraflarını çektiler. İstanbul’da Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı Coşkun AYDIN etkinliğe destek vererek, Bolu da iki adet sunum yaptı. Bugün için, Türkiye’nin en yaşlı bisikletçisi Fahri Yılmaz Ankara’dan yola çıktı ve yaklaşık 200km. bisikletle Ankara’dan Yeniçağa’ya pedal çevirerek geldi. Onu da Yeniçağ’da 40 kişi, Amatör Bisiklet Topluluğu karşıladı. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen Amatör Yelkenciler var. Bunun yansında İzci Gurubu, Orffrod ve Kampçılar da var.”

 BOFSAD yönetim kurulu ve BOFSAD üyesi Hamza Canbaş; “Biz BOFSAD olarak etkinliğin her yönü ile görüntüleme bölümünü yapıyoruz. Yani festivalin her karesini BOFSAD olarak görüntülemeye çalışıyoruz. Bu çekimlerimizi havadan ve karadan olmak üzere sürdürüyoruz. Bu kareler Yeniçağa Kaymakamlığı’na verilerek gelecek için belge niteliğine dönüşecek. Sonuçta ilk olan ve ileriye dönük bir projede yer almak bizim içinde çok güzel, ilginç bir çalışma oldu. İlki yapılan bu festivalin, ilk karelerini de çekmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 

 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Mehmet ÖZÇETİN  (16.06.2015 10:42:02)

  Yeniçağa da gerçekleşen etkinliklerde emeği geçen bütün paydaşlara çok teşekkür ederiz. Ümid ediyoruz ki geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimizn spor faaliyetleri ile kişisel gelişlerine katkı sağlayacak olan yelken ve su sporları kulubü kurulur ve yeniçağalılar bu kulübe katkı verir. Fatma MARMARA hanıma göstermiş olduğu ilgi için teşekkür ederiz. Saygı ve selamlar...

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit