• resmi ilanlar

Karakaş’tan iddialı 8 Haziran tahmini

2015-06-03 13:00:10

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, Bolu’ya gelerek partililerle seçim çalışmasına katıldı. Basın mensuplarının da sorularını cevaplandıran, 8 Haziran için iddialı konuşan Karakaş, “13 yıllık AKP iktidarı son bulacak. Bu iktidar, Türkiye’yi ayrıştırdı. Tarihimizde görülmeyen yolsuzluklara imza attı. 54 bakan çocuğu trilyoner oldu” dedi.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, seçime sayılı gün kala CHP 3. Sıra Milletvekili Adayı Burak Cop’un daveti üzerine Bolu’ya geldi. Karakaş ile birlikte CHP Gençlik Kolları Eski Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre de partililerle görüştü.

13 yıllık AKP iktidarının demokrasi, milli gelir adaletsizliği, hukuksuzluktan oluştuğunu söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, AKP’nin düşüşte olduğunu vurgulayarak, “Bütün partimiz, bütün örgütlerimiz CHP olarak seçimlere odaklandık. Bu seçimi AKP hükümetinin kurmak istediği otoriter rejime son verecek bir seçim olarak görüyoruz. Bolu, önemli bir ilimiz. Geçen seçimlerde iyi bir sonuç alındı, bu seçimlerde daha iyi bir sonuç alacağımıza inanıyoruz. 3 adayımız da çok çalışkan. Burak Cop’un da Bolu’dan aday olmasını bir kazanç olarak görüyorum” dedi.

CHP’NİN FARKLI SEÇİM PROGRAMININ HİKÂYESİ

Bu yıl farklı bir seçim programı ile seçime hazırlanan CHP’nin, seçim bildirgesini hazırlamak için toplumun her kesiminden isimlerle istişarede bulunduğunu söyleyen Karakaş, “Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Bolu’da da daha iyi bir sonuç alacağız. Gördüğümüz şu ki; AKP düşüşte. CHP, özellikle ortaya koyduğu seçim bildirisiyle geniş toplum kesimlerinde toplumda çok büyük bir ilgi yarattı. Merkez Türkiye Projesi, milyonlarca insana iş sahaları açacak, Türkiye’yi çevre ülkeler ve dünyayla bütünleştirecek bir proje. Bu seçim bildirisini kendimiz genel merkezde oturup, 16 genel başkan yardımcısı, parti meclis üyeleriyle birlikte yazmadık. Ekim ayında ‘Geleceği birlikte kuruyoruz’ sloganı adı altında Türkiye’deki toplumsal grupların temsilcileriyle buluştuk. İşçiler, emekliler, tarım kesimi, sanatçılar, eğitimciler, KOBİ’ler, işletmecilerin temsilcilerini Genel başkanımız partiye davet etti. 15 ayrı grupla saatler süren toplantılar yaptık. Hepsine sorduk, nedir sıkıntınız, diye. 3 ay çalıştık ve anlattıklarının hepsini not ettik. Bu notlarla seçim bildirisi yazdık. Örgütlerimizden de gelen teklifleri değerlendirdik. İlk defa CHP halkla birlikte gerçekçi, uygulanabilir ve milyonlarca insanın geçim sorununa çare getirebilecek bir seçim programı ortaya koydu” diye konuştu.

“CHP İKTİDAR OLDUĞUNDA HALK, RAHAT BİR NEFES ALACAK”

AKP’nin CHP’nin seçim programını gördükten sonra panik yaptığını söyleyen Karakaş, “AKP Hükümeti bu seçim bildirisi ortaya çıkınca panikledi. CHP, sanki somut çözüm getirmez, halkın ekonomik durumuyla ilgilenmez, onlar başka şeyler söylerler diye bir önyargı vardı. Bu kırıldı. Önce kaynak nereden bulacaksınız, dendi. Kaynakları gösterdik. 65 milyar Türk Lirası. 30 milyon insanın yararlanacağı bir projeye 800 milyar dolar milli geliri olan bir ülke, 65 milyar dolar ayıramayacak mı yani? Paraları saray için mi, uçaklar, yandaşları destekleme için mi ayıracağız? Kendi yapmadıkları için, emeklileri perişan ettikleri için, taşeron işçilik yayıldığı için birden hücuma geçtiler. Onlar da uyandılar. Emeklilere 100’er lira zam yaptılar. 5,8 milyarı şimdiden harcadılar. Çiftçiler için projemiz var dediler. Taşeron işçiler için tören yaptılar, 4 bin tane işçiyi kadroya aldılar. Bu CHP’nin seçim bildirisinin şimdiden başardığı iş. CHP iktidar olduğunda bütün halk, rahat bir nefes alacak” dedi.

“13 YILLIK AKP İKTİDARI SON BULACAK”

8 Haziran için iddialı konuşan Karakaş, “Ne olacak’ diye soruyorlar. Ne olacağı belli. 13 yıllık AKP iktidarı son bulacak. Bu iktidar, Türkiye’yi ayrıştırdı. Tarihimizde görülmeyen yolsuzluklara imza attı. 54 bakan çocuğu trilyoner oldu. Fransız bir ekonomist geldi. Konferanslar verdi. Son 30 yıldaki eşitsizlikleri anlattı. Diyor ki ‘Japonya, sizden çok daha büyük ve zengin bir ülke. Ama Japonya’daki dolar milyarderleri Türkiye’dekinden az. Türkiye’de 2 misli daha çok.’Adaletli bir grup yok. CHP diyor ki ‘Herkes insanlık onuruna uygun bir yaşam sürecek.’ Birçok ülkede koalisyon hükümetleri vardır. Bizde de olabilir. AKP tek başına 13 yıldır ülkeyi yürütüyor da Allah aşkına ülkede huzur mu var? Adaletli mi paylaşılıyor gelirler? Basın mı özgür, sendikalar mı özgür? Esas istikrarsızlık budur” diye konuştu.

MAHALLELERDE SEÇİM ÇALIŞMASI YAPTI

Karakaş sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de iş yapmak isteyen yabancılar diyor ki ‘Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, istikrar demek, aynı zamanda hukuk devleti demek, özgürlükler demek, demokrasinin kusursuz işlemesi demek.’  Cumhurbaşkanı siyasi parti temsilcisi gibi çalışıyor. Anayasa açık. Cumhurbaşkanı tarafsızdır. Rahmetli Özal’a çok laf ediyorduk. O dedi ki ‘Anayasa’yı bir kere delsek bir şey olmaz’ Bu her gün deliyor. O yüzden ortada Anayasa da hukuk devleti de kalmadı. Türkiye buna layık değil. Türkiye, 8 Haziran’dan itibaren bir demokrasi rotasyonuna girecek. İnsanların eşit şartlarda gelişmeden pay aldığı bir rotaya gireceğiz.”

 

Partide yapılan açıklamanın ardından Karakaş, Milletvekili Adayı Burak Cop’la birlikte birçok mahalleye giderek seçim çalışmalarına katıldı.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit