• resmi ilanlar

BİZDE OY VERELİM…

2015-06-04 00:00:01

...

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazıyı Meryem Coşkunca'nın sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...

"Videoyu İzlemekte Sorun Yaşıyorsanız Buraya Tıklayın..."

Matematiği sever misiniz? Şimdi eminim bu soru karşısında birçoğunuz yüzünü buruşturmuştur. Beni tanıyanlarda hafifçe gülümseyerek bize zor soru sorma sizin aile matematikçi, senin de matematiğin iyi diyorlardır. Ama gerçekten bugün canım biraz sayılarla uğraşmak istiyor.

Biliyor musunuz Türkiye’de kaç engelli var gerçi bu sayı tam olarak bilinmiyor ama nüfusun yaklaşık %12 si engelli bireylerden oluştuğu söyleniyor. Bence bu sayı daha da yüksek ama biz hesabımızı bu söylenen nüfusun %12 sini baz alarak yapalım alın kalem kâğıdı elinize.

80 milyonluk bir ülkede yaşadığımızı düşünürsek 80 milyonun %12 si yaklaşık 10 milyon insan ediyor yani bu demek oluyor ki ülkemizde yaklaşık 10 milyon engelli yaşıyor. Peki, yine soruyorum sizlere engellileri ilgilendiren konularda yapılan veya yapılmayan işlerde sadece bu 10 milyonluk kitlemi etkileniyor? Tabi ki hayır.

Şöyle bir düşünür ve gözümüzün önene getirirsek engelli bir bireyin karşılaştığı her engel ailesini hatta arkadaşlarını da etkiler. Biz 10 milyon insan demiştik ya bu sayıyı 4’e katlanır yani bakarsanız ülkemizde 40 milyon civarında insan engelliler için yapılan veya yapılmayan çalışmalardan dolaylı olarak ta olsa etkilenir. Korkunç bir sayı değil mi? Neredeyse ülke nüfusunun yarısı.

Şaşırdınız değil mi? Eminim niye bunları anlattığımı merak ediyorsunuz, hemen açıklıyorum.

Biliyorsunuz pazar günü milletvekili seçimleri var. Yani TBMM de bizi temsil edecek insanları seçeceğiz. Seçtiğimiz insanlar engelliler ile ilgili konularda karar verebilecek, engelsiz bir Türkiye için gerekli düzenlemeleri yapabilecek. İşte bu yüzden “zihinsel engeli bunan arkadaşlarımızın dışında”  tüm engelli arkadaşlarımızdan ve ailelerinden oy kullanmalarını istiyorum

Biliyorum oy kullanılacak mekânlarda fiziksel şartlar pekte bizlere göre değil bu yüzden zorlanabiliriz ama kendi seçtiğiniz bir refakatçi size oy kullanırken yardım edebilir. Ayrıca oy kullanmaya gittiğinizde sandık başındaki yetkililerde gerektiğinde size yardım etmek zorunda.

Bakın arkadaşlar Her insan gibi oy vermek biz engellilerinde hakkı. Oy verelim ki ülke yönetiminde bizde temsil edilelim, bizim sorunlarımız dertlerimizde konuşulsun dile getirilsin. Bizler için projeler üretilsin. Unutmayın arkadaşlar bir engelli bireyin yaşadığı sorunlar yukarıda anlattığım gibi sadece o bireyi etkilemiyor en az etrafındaki 3 insanı daha etkiliyor. Bu yüzden engelliler ve aileleri olarak bir araya gelip oy verirsek temsilcilerimizi meclise gönderip kendimizi daha iyi ifade eder insanların bakış açılarını değiştirir ve engelleri daha çabuk aşabiliriz.

 

Yazan: Onur Ustaoğlu -  Seslendiren: Meryem Coşkunca – Bolu Ekspres Gazetesi

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit