• resmi ilanlar

51. Kütüphane Haftasında Etkinlikler devam ediyor

2015-04-01 14:00:01

30 Mart-5 Nisan tarihli “Kültürlerarası Diyalog ve Barış” temalı 51. Kütüphane Haftası etkinliklerinin ikinci gününde de yoğun katılım vardı.

Haber: Fatma Marmara

Bolu İl Halk Kütüphanesi salonunda, Bolu Valisi Aydın Baruş, Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, onur konuğu Eğitimci - Yazar Ayşe Gülten Kırıcı, daire müdürleri ve kütüphaneye gelen okuyucuların katılımı ile 30 Mart 2015 pazartesi günü başlayan etkinlik 5 Nisan tarihine kadar devam edecek.

Modernleşme ve teknolojik olarak yenilenme

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan programda konuşma yapan Bolu İl Kütüphane Müdürü Cemil Şahiner: Kitap fuarları güzelliğinde kütüphanelerimiz olsaydı, ben eminim okur sayımız şimdikinin 10-20 katı olurdu. İnsanların, kütüphanede vakit geçirmesini sağlamak üzere hazırlanmış mekânlar çok önemli yer teşkil ediyor. Artık kütüphanelerin çok güzel bir kafeteryası, çocuk parkı olmalı. Aileler çocuklarıyla birlikte gelip, kalıp birlikte çay içebilecekleri, birlikte kültürel oyunlar oynayabilecekleri, bir yandan kitap okuyabilecekleri farklı mekan ve köşeleri kütüphanelerde de oluşturmak gerekir. Avrupa’da en güzel mimari yapılar ve içlerinde çok farklı köşelerin, alanların olduğu kütüphaneler var. Bu günümüzde çok önemli bir detaydır. Kütüphanelerimizin modernleşmesi, teknolojik olarak yenilenmesi, okumayan toplum olgusunu da zayıflatmaktadır. Modern hizmetler veren kütüphaneler, okuyucu sıkıntısı yaşamamaktadır. Bizim kütüphanemiz de her geçen gün hedefine hızla yaklaşmaktadır. Kurumlarımızın ve yerel kuruluşlarımızın desteği ile bu zamanı daha da kısaltacağımıza eminim.

Bu sene biz okuyucularımıza gideceğiz

Şahiner sözlerini: 51. Kütüphaneler Haftası’nda ki temel amacımız, okuyucumuzu kütüphanelere çağırmak yerine, kütüphanelerimizi okuyucumuzun ayağına götürmek metodunu uygun gördük. Bu sene aramızda bulunan, çok değerli Eğitimci Yazarımız Ayşe Gülten Kırıcı ile birlikte, hafta boyunca okullarımızı ziyaret edeceğiz. Çocuklarımızın kitap- kütüphane -yazar bazında sorularını cevaplayıp onlarla sohbetler edeceğiz. Bu çocuklarımız için de önemli bir anekdot olacaktır diye düşünüyorum. Bu vesile ile yazarımıza da huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Diyerek sonlandırdı.

En çok kitap okuyanlara ödül

2014 yılında kütüphaneden en çok kitap alıp okuyan  Gözde Parlak, Gülten Kaçan, Ahmet Bekir Açıkgöz ve Emine Ercan'a hediyelerini Bolu Valisi Aydın Baruş tarafından verildi. Eğitimci Yazar Ayşe Gülten Kırıcı,  Vali Aydın Baruş’a kendi yazmış olduğu “Büyüyen Öğrencilerimle Büyük Buluşma” kitabını imzalayarak hediye etti.

Aynı gün AİBÜ Kültür Merkezinde devam eden “Kültürlerarası Diyalog ve Barış” temalı 51. Kütüphane Haftası; toplumların kültür birikimlerinin korunması, yaşatılması ve kültürel mirasın geleceğe aktarılmasın da kütüphanelerin önemine dikkat çekildi. Toplumun gelişmesi için kitap okumanın gerekliliği belirlenirken, kitaplara ücret ödemeden ulaşma yerinin kütüphaneler olduğu vurgulandı.

Hafta boyu etkinlik kapsamında

51.Kütüphane Haftası Etkinlik proğramının ikinci gününde Konuk Yazar Ayşe Gülten Kırıcı, Bolu İl Halk Kütüphanesi çocuk bölümünde ziyaretçi ve hayranlarıyla buluştu. Papatya, Aktaş Anaokulları, Yunus Emre İÖO Ana Sınıfı ve Milli Egemenlik İÖO Ana Sınıfı öğrencileri çoğunlukta olmak üzere ilimizin diğer anaokulu öğrencilerinin yanı sıra velilerinin de yoğun ilgi gösterdiği bu ilk günde kütüphane salonları doldu taştı. Yazarı, kitaplarının yanında gören öğrencilerle veliler şaşkınlıklarını gizleyemeyerek, merak duygularıyla soru yağmuruna tuttular.

 

5 Nisan 2015 tarihine kadar sürecek olan 51. Kütüphane Haftası etkinliklerinde yine Yazar Ayşe Gülten Kırıcı’nın hayranlarıyla kitap imza ve söyleşisi hafta boyunca İl Halk kütüphanesi ile Alıçören, Abant, Atatürk İlk Öğretim Okullarında devam edecek. Ayrıca program kapsamında, Kardelen Meydan’ında “Kitap Okuma Etkinliği”, Alıçören İÖO “Kitabın Öyküsü Etkinliği”,  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans salonunda “İspinozlar” isimli tiyatro, haftanın diğer günlerinde yer alacak olan etkinlikler.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit