• resmi ilanlar

Bolu’da kütüphanelerde 165 bin kitap var

2015-03-28 00:00:03

...

İl Halk Kütüphanesi Müdürü Cemil Şahiner, Bolu il genelindeki kütüphanelerde toplam 165 bin 193 adet kitap bulunduğunu, 214 yılında toplamda 93 bin 265 okuyucuya kütüphane hizmeti sunulduğunu belirtti.

 

İl Halk Kütüphanesi Müdürü Cemil Şahiner, 30 Mart–05 Nisan tarihleri arasında kutlanacak 51’inci Kütüphane Haftası nedeniyle yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Kitapların, Kütüphanelerin ve okumanın sevdirilmesini; bilgi sahibi olmanın ve sağlıklı iletişim kurmanın önemini konu edinen Kütüphane Haftası her yıl Mart ayının son pazartesi ile başlayan hafta boyunca kutlanmaktadır. Geleneksel hale gelen haftamızın bu yıl 51. ‘Kültürlerarası Diyalog ve Kütüphaneler’ ana temasıyla kutlanacaktır. Hepimize kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

 

İL HALK KÜTÜPHANESİ’NDE 5 BİN 830 KAYITLI ÜYE VAR

Şahiner, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “2014 yılı sonu istatistik verilerine göre ilimizdeki kütüphanelerimizde toplam 165 bin 193 adet kitabımız mevcuttur. Tek başına İl Halk Kütüphanesinde ise 59 bin 894 adet kitap vardır. İl Halk Kütüphanesi’nde 2014 yılında 5 bin 830 kayıtlı üyeye 44 bin 608 adet ödünç kitap verilmiş, toplamda ise 93 bin 265 okuyucuya kütüphane hizmeti sunulmuştur.

Bilgi güçtür, demiş, Bacon. Bilgiyi elinde bulunduranların güçlü olduğuna işaret eden bu söz gereği bilgi toplumları, bilgiyi derleyip düzenleyerek, yeni bilgi üretiminde kullanmış ve böylece “bilgi toplumu” aşamasına geçmiş; üretilen bilgileri sahada kullanmak suretiyle de -her dönemde- güç sahibi olarak dünyayı biçimlendirmiş; diğer ülkeler ise, güce sahip olamamanın acı faturalarını ödeye gelmişlerdir.

Bilgi ile işi olmayan bireyin ise, otoriteye itaat dışında bir özgül ağırlığı olmayan pasif bir görüntü çizdiği görülür. Kütüphanelerin eğitim içindeki yeri bütün ilim otoritelerince tartışmasız kabul görmekte, değişen-gelişen teknoloji henüz boşluğunu dolduramamaktadır.   Dünyanın en gelişmiş ülkeleri aynı zamanda en büyük ve en modern kütüphanelerin de sahipleridir. Kütüphanelerimizin modernleşmesi, teknolojik olarak yenilenmesi-okumayan toplum-olgusunu hızla yıkmaktadır. Kütüphanelerimizden ödünç alınan materyallerin güncelliği bunun göstergesidir. Güncel materyalleri temin edip, modern teknoloji ile hizmete sunan kütüphaneler okuyucu sıkıntısı yaşamamaktadır. Bizim kütüphanemiz de her geçen gün hedefine hızla yaklaşmaktadır. Kurumlarımızın ve yerel kuruluşlarımızın desteği bu zamanı kısaltacaktır.”

 

“HERKESİ KÜTÜPHANELERİMİZİ GÖRMEYE, BİZLERİ TANIMAYA DAVET EDİYORUZ”

Şahiner, ayrıca şunları söyledi: “51. Kütüphane Haftası kutlamalarında bu yıl ana tema olarak okuyucuya yerinde ulaşım ilkesini benimsedik. Okuma kültürünün en önemli detayını, kitapların serüvenini bu yıl okuyucu ile söyleşmek, kitapları yazarlarının cümleleriyle okuyucunun kulağında seslendirmek istedik. Bu amaçla haftamızın onur konuğu ilimiz doğumlu, eğitimci-yazar Ayşe Gülten Kırıcı ile hafta boyunca birlikte olacak, okuyucularımızın bu konudaki sorularını cevaplayacak, yazar-kitap ve okuyucuyu bir araya getireceğiz. Bu vesile ile konuk yazarımıza tüm okuyucularım, kurumum ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Tüm öğrencilerimizi imzalı bir kitap sahibi olmaya, velilerimizi de bu fırsatı değerlendirmeye davet ediyorum.

Yazarımız 31 Mart ve 1 Nisan günlerinde kütüphanemiz salonlarında okuyucularımızla buluşacak; 2-3 Nisan günlerinde ise kutlama programında planlanan okullarımızda olacaktır. Bütün okuyucularımız davetlidir.

Kütüphane personeli olarak okuyucumuzdan ricamız bizlere eleştirileriyle destek olmaları, ödünç aldıkları kitapları zamanında iade etmeleridir. Gecikmelerin aynı zamanda o kitapları okumayı planlayanların haklarının ellerinden alınması anlamına geldiği unutulmamalıdır.

 

Kişi ve kuruluşlarımızı kütüphanemizi görmeye ve değerlendirmeye, bizleri tanımaya davet ediyoruz. İsteklerimizi ve sizlerin sunacağı yeni önerileri tartışmaya, irdelemeye ve değerlendirmeye her zaman açığız. Beraber karar vererek en güzelini birlikte yapacağız.”

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Ayşe Gülten KIRICI  (28.03.2015 13:54:08)

  Boluya gittiğimde bir yazar olarak kütüphaneyi görmek istemiştim. Ne kadar düzenli ve gittikçe genişleyen salonları olduğunu görünce çok sevindim. 51. Kütüphane Haftası etkinliklerinde onur konuğu olmaktan son derece gurur ve mutluluk duyuyorum. Bolu İl Halk Kütüphane Müdürü Sayın Cemil Şahiner Beye kazanımları için teşekkür ederim. 30 Mart 2015 Pazartesi günü açılış töreninde Sayın Bolu Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız ve Bolu İl Milli Eğitim Müdürümüz ile Bolu halkımızın katılımları okuma kültürümüzün önemini bir kez daha ortaya çıkaracaktır. Katılımlarınızı bekler saygılar sunarım.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit