• resmi ilanlar

Yazar Ayşe Gülten KIRICI “51. Kütüphane Haftasına” Katılacak

2015-03-25 00:00:01

...

Bolu -Göynük İlçesi doğumlu Yazar Ayşe Gülten Kırıcı “51. Kütüphane Haftası” kutlamaları süresince onur konuğu olarak, İl Halk Kütüphanesinin misafiri olacak.

Kültürlerarası Diyalog ve Kütüphaneler

Haber: Fatma Marmara 

30 Mart-5 Nisan 2015 tarihleri arasında kutlanacak olan “51. Kütüphane Haftası” kapsamında paneller, okur, yazar söyleşileri, okuma saatleri, sergiler, ödül törenleri gibi kültürel etkinlikler gerçekleştirilecektir.

 

Planlanan kültürel etkinler programı kapsamında, bilgilendirme yapan Bolu İl Halk Kütüphanesi Müdürü Cemil Şahiner yaptığı açıklamada:

“Bakanlığımız ve Türk Kütüphaneciler Derneğinin himayelerinde haftanın kutlama ana teması olarak belirlenen “Kültürlerarası Diyalog ve Kütüphaneler” ana fikri kapsamında açık havada okuma etkinliği planlanmaktadır. Geleneksel hale gelen bu okuma etkinliğinin, toplumun kitap ve kütüphane olgusunu pekiştirmek, okuma alışkanlığının geliştirilmesine ve dünya barışına katkı sağlamak amacıyla, 1 Nisan 2015 günü saat 13.00-13.30 arasında serbest katılımlı olarak “Kitapla Barışıyoruz” sloganı ile Bolu Kardelen Meydanında gerçekleşecektir. Hava şartlarının uygun olmaması gibi bir durum oluşursa, meydanda ki etkinlik kütüphanemizde yapılacaktır.

Kitapların, Kütüphanelerin ve okumanın sevdirilmesi, bilgi sahibi olmanın ve sağlıklı iletişim kurmanın önemini konu edinen Kütüphane Haftası her yıl Mart ayının son pazartesi ile başlayan hafta boyunca kutlanmaktadır. Geleneksel hale gelen haftamızın bu yıl 51. ‘Kültürlerarası Diyalog ve Kütüphaneler’ ana temasıyla kutlanacaktır” diye belirten Sayın Şahiner sözlerini: Bu program kapsamında ilimiz Göynük İlçesi doğumlu Yazarı Ayşe Gülten Kırıcı “51. Kütüphane Haftası” kutlamaları süresince onur konuğu olarak İl Halk Kütüphanesinin misafiri olacaktır. Yazarımız 31 Mart ve 1 Nisan günlerinde kütüphanemiz salonlarında okuyucularımızla buluşacak; 2-3 Nisan günlerinde ise kutlama programında planlanan okullarımızda okuyucularımızla sohbet edecek, kitaplarını imzalayacaktır. Bütün okuyucularımız davetlidir. Diyerek sonlandırdı. 

Benim mutfağım mesleğim oldu.

 

51. Kütüphane Haftası kutlamalarına katılacak olan Yazar Ayşe Gülten Kırıcı yaptığı açıklamasında:  Günümüz gençliği maalesef daha ilkokul sıralarında okurken, sınav sistemine yönelik yetiştiriliyor. Bu yüzden hayat boyu kendilerini hep birilerini geçmek için uğraş içinde bulan çocuklar, büyüdüklerinde çalışma hayatına atılıyorlar. Kitap okuma zamanlarını test sorusu çözerek geçiriyorlar. Okuma alışkanlığı da bu arada körelmiş oluyor ve kitap okumayan bir toplum oluşmuş oluyor. Öğretmenlik mesleğim bana bu konuda büyük avantaj sağladı. Benim mutfağım mesleğim oldu. Her okuduğum kitap bana bir örnek oldu ve kitaplar kalemimin güçlenmesine katkıda bulundu.

Emekli olduktan sonra, daha yoğun ve daha zor bir görev üstlendiğini söyleyen eğitimci yazarımız çocuklara, anne babalara bu bağlamda kitaplar yazarak eğitim hayatına devam ettiğini söylüyor.

Yazarın eserlerinden bazıları: “Anam” isimli ilk öyküsünün ardından, “Etrafına bak” şiir kitabı, “İz bırakan öğrencilerim” başlıklı anı kitabı, “ Telefonumda ki kaybolan isimler” gibi eserlerin ardından “ Kar taneleri” ve “ Minnoş” isimli çocuk romanı da edebiyat dünyasına kazandırmıştır.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit