• resmi ilanlar

ASELSAN’DAN BOLU’YA SIKI MARKAJ

2015-01-09 14:00:12

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 1975 yılında kurulan ve günümüzde modern elektronik cihaz ve sistemler geliştiren ASELSAN, gelişen Bolu sanayisini ve AİBܒdeki bilimsel çalışmaları markaja aldı. ASELSAN’ın çip teknolojisiyle üretilen nükleer radyasyon dedektörleri hakkında yakın gelecekte AİBÜ ile işbirliği yapması ve ortak teknoloji üretmesinin hedeflendiği öğrenildi. ASELSAN’ın ayrıca malzeme tedarikini Bolu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kuruluşlardan karşılaması gündemde.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 1975 yılında kurulan ASELSAN, gelişen Bolu sanayisini mercek altına aldı. Günümüzde modern elektronik cihaz ve sistemler geliştiren, üreten, tesis eden, pazarlayan ve satış sonrası hizmetlerini yürüten entegre bir elektronik sanayii kuruluşu haline gelen ASELSAN’ın Destek Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hezarfen Oruç ile ASELSAN’ın sanayi ve tedarik müdürleri, dün Bolu'ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Kentte ilk olarak Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları'nı ziyaret eden ASELSAN heyeti, ardından kentte kablo ve cam üretimi yapan Başoğlu Kablo,  Tansel Kablo, Orim Cam, Yorim Cam ve SEMMAK fabrikalarını ziyaret ettiler ve incelemelerde bulundular.

ASELSAN heyeti ayrıca, Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Nükleer Radyasyon Dedektörleri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (NÜRDAM) önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya; Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, NÜRDAM Müdürü Prof. Dr. Ercan Yılmaz, ASELSAN Destek Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hezarfen Oruç ile ASELSAN’ın sanayi ve tedarik müdürleri, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) yetkilileri, sanayi temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

NÜKLEER RADYASYON DEDEKTÖRLERİNİ TANITILDI

Toplantıda, NÜRDAM’da NürFET adı verilen ve çip teknolojisiyle üretilen nükleer radyasyon dedektörleri hakkında ASELSAN A.Ş ile AİBÜ’nün görüş alışverişinde bulunduğu öğrenildi. ASELSAN yetkililerine NÜRDAM’ın kuruluşu ile amaç ve hedefleri hakkında sunum yapan ve soruları yanıtlayan Prof. Dr. Ercan Yılmaz, Üniversitede de üretilmeye başlanan ve NürFET adı verilen nükleer radyasyon dedektörlerini tanıttı. NürFET’in kullanım alanlarını anlatan Yılmaz, “Bunların en büyük avantajları; tekrar okunabilir olmaları, düşük enerji tüketimleri, çok küçük ebatlarda olmaları, ucuz maliyeti, veriminin piyasadakilerden 7 kat daha fazla olması.” dedi. Yılmaz, sunumunda NÜRDAM’ın teknik altyapısı hakkında da ayrıntılı bilgi verdi.

“AR-GE ÇALIŞMALARI ÜRETİME DÖNÜŞTÜRÜLMELİ”

ASELSAN Destek Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hezarfen Oruç ise, hem Abant İzzet Baysal Üniversitesi’yle, hem de Bolu sanayisiyle verimli bir işbirliğinin temelini atmayı temenni ederek başladığı konuşmasında, üniversite-sanayi ortaklığının önemine değindi. Üniversitelerin Ar-Ge çalışmalarının mutlaka üretime dönüştürülmesi gerektiğini anlatan Oruç, daha fazla katma değer sağlamak için çip teknolojilerinden yararlanmak gerektiğine dikkati çekti ve bu konuda da en büyük katkıyı üniversite-sanayi iş birliğinin sağlayacağını söyledi.

“ÜNİVERSİTELER ÜLKE GELİŞMESİNE KATKI SAĞLAYABİLECEK TEKNOLOJİLER GELİŞTİRMELİ”

Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun ise, üniversitelerin ülke gelişmesine katkı sağlayabilecek teknolojileri geliştirmesinin önemine işaret ederek, “Üniversitemizde de son 4-5 yıldır bu tür merkezlerin kurulması için çalışılıyor. NÜRDAM Türkiye’de önemli bir merkez durumunda, bu anlamda da NÜRDAM’ı çok önemsiyoruz. İleri teknolojileri kurumlar arası iş birliğiyle yaygınlaştırmak gerekiyor. Üniversitenin tüm birikiminin teknolojiye aktarılması ve ülkenin geleceğine katkı sağlanması bakımından da önemli bir merkez.” diye konuştu.

Toplantının sonunda Prof. Dr. Ercan Yılmaz, ASELSAN yetkilileri ile diğer konuklara NÜRDAM’ı gezdirdi. Konuklar daha sonra Bilimsel Endüstriyel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni de gezerek BETUM Müdürü Prof. Dr. Ömer Zorba’dan bilgi aldılar.

Haber Merkezi

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit