• resmi ilanlar

Bu işyerleri için son gün 31 Aralık!

2014-12-15 14:00:01

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü gıda satışı yapan veya toplu tüketime sunan, gıda ambalajı üreten /satan vb. işyeri sahiplerinin en geç 31 Aralık 2014 tarihine ederek İşletme Kayıt Belgelerini almaları gerektiğini duyurdu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü İşletme Kayıt Belgelerinin 31 Aralık tarihine kadar alınması gerektiğini duyurdu. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş yaptığı açıklamada “5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunun 30.maddesi gereği; hayvansal gıda üreten işyeri sahipleri faaliyete geçmeden önce Onay Belgesi ile bitkisel gıda üreten, hayvansal ve bitkisel gıdayı perakende satan işyeri sahipleri ise; faaliyetleri ile ilgili İşletme Kayıt Belgelerini; Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden almaları gerekmektedir. Bu Kanuna istinaden çıkarılan; Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik gereği; 17 Aralık 2011 Tarihinden önce Çalışma İzni ve Gıda Sicili Belgesi, Kayıt Belgesi veya bu belgelere eşdeğer belge almış ve halen faaliyet gösteren kayıt kapsamındaki gıda işletmeleri, bu belgelerini 31 Aralık 2014 tarihine kadar yenilemeleri gerekmektedir. Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Taş, konu ile ilgili uyarılarda bulunarak; gıda satışı yapan (market, manav, kasap, şarküteri, balıkçı, kuruyemiş, aktar, pazarcı, büfe, toptancı, seyyarcı, halci) veya toplu tüketime sunan ( lokanta, fast-food, kafe, bar, kahve, çaycı, kantin, yemekhane) ile gıda ambalajı üreten /satan vb. işyeri sahiplerinin; en geç 31 Aralık 2014 tarihine kadar İl veya İlçe müdürlüklerimize müracaat ederek İşletme Kayıt Belgelerini almalarını istedi” ded,.

İl Müdürü İsmail Taş 5996 Sayılı Kanun gereği yapılacak denetimlerde onay belgesi almadan faaliyet gösteren hayvansal gıda işyerlerine 2014 yılı rakamlarına göre 13. 304 TL, İşletme Kayıt Belgesi almadan faaliyet gösteren bitkisel gıda üretimi yapan işyerlerine 2. 660 TL ve perakende gıda işletmecilerine 1. 329 TL, idari para cezası uygulanacağını bildirdi.

Kayıt kapsamındaki gıda işletmelerinin faaliyet konuları şunlar: Gıda üretimi yapan işletmeler. Depo, gıda satış ve diğer perakende faaliyet gösteren işletmeler. Toplu tüketim işletmeleri. Yerel marjinal ve sınırlı faaliyetler kapsamındaki işletmeler. İstisnai hükümlere göre faaliyet gösteren işletmeler.

Gıda işletmeleri için onay başvurusunda istenilen bilgi ve belgeler ise Dilekçe, Beyanname genel kısmı, Beyanname özel kısmı, İşletmenin teknik resim kurallarına göre çizilmiş; su giderleri, personel hareketleri, ürün akış şeması, makine yerleşim planı gibi bilgileri içeren en az A3 boyutunda yerleşim krokisi, İşletmede oluşan katı/sıvı/ gaz atıkların uzaklaştırma şekli ve sıklığı hakkında bilgi ve yetkili merci tarafından istenmesi durumunda belge.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit