• resmi ilanlar

Türk Dünyası kültür başkenti adayı Bolu

2014-09-29 12:00:07

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türk Dünyası kültür başkenti olarak Bolu’yu aday göstereceklerini belirterek "Köroğlu’nun hak ettiği şekilde tanıtılması için görüşmeler yapacağız. Okullarımız için Köroğlu kitabını basarak gençlerimize ve öğretmenlerimize dağıtacağız” dedi.

Bolu’ya çeşitli ziyaretler için gelen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bolu Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından karşılanan Bakan Avcı, Bolu’ya müjdeler verdi. Avcı, Uluslararası Köroğlu Festivali’nden övgüyle bahsederek şöyle konuştu: “Uluslararası Köroğlu Festivali’nin önü çok açık. Bolu’ya bu festival çok yakıştı. Köroğlu Festivali’nde akademik etkinliklerdeki materyalleri toplandığında Köroğlu Üniversitesi’nin veya enstitüsünün akademik birikimi sağlanmış durumda. Bunun için sizleri tebrik ediyorum. Bu festivalde akademik kalıcı eserlere de yer verilmiştir. Köroğlu Parkı ve Köroğlu Araştırma Merkezi Türk dünyasına örnek olacak girişimdir. İnşallah Köroğlu Festivali daha geniş katılımlarla düzenlenmeye devam etsin. Milli Eğitim Bakanlığı olarak Köroğlu ile ilgili üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Köroğlu yayınını birlikte basıp çocuklarımıza, gençlerimize ve öğretmenlerimize dağıtırız. Okullarda Türkçe ve edebiyat derslerinde Köroğlu’nun hak ettiği şekilde daha iyi tanıtılması için görüşmeler yapacağız. Film projesi çok güzel düşünülmüş bir projedir. Film projesini Türk dünyasının ortak prodüksiyonu olarak düşünmek gerekiyor. Türk dünyasının çok iyi bir sinema birikimi var.”

Bakan Nabi Avcı, Türk dünyası kültür başkenti olarak Bolu’yu aday göstereceklerini belirterek şunları söyledi: “İnşallah Köroğlu filmi Türk dünyasının simgesi olur. Türk dünyası kültür başkenti olarak Bolu’yu aday gösteririz. Bereketli güzel etkinliklerle sizlerle olduğum için çok mutluyum."

 

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise, Köroğlu'nun Türk devletleri için birleştirici bir kahraman olduğunu anlatarak "Çok büyük bir Köroğlu Park’ı projemiz var. Türk dünyasının müşterek bir parkı olacak. Türk Cumhuriyetleri 'Benim Köroğlu Parkım Bolu’da' diyebilecek. Köroğlu Parkı 75 bin metrekare bir alanı kapsıyor. Parkın tepesine 25 metre yükseklikte bir Köroğlu heykeli gelecek. Heykelin altında kültür merkezi, araştırma merkezi ve Köroğlu müzesi yer alacak. Türk dünyasında Köroğlu ile yapılmış aklınıza ne gelirse tamamı bu merkezde toplanacak. Bolu’da ünlü film artistleri ile Köroğlu filmi çekerek bütün dünyaya Köroğlu’yu tanıtacağız. Dünyanın kabul edeceği bir film olmasını istiyoruz. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz.”

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • paşaköylüler  (30.09.2014 00:33:57)

  Buyuk baskan ne varsa sende var Enstitü Mudurumuz Metin beyin gorevine iadesini bekliyoruz Baskanım sizin kadar Bolu sevdalısıdır projesi olan bana gelsin diyorsunuz Aklı Bolu icin calısan kalbi Bolu icin atan bu genc durust koylumuze sahip cıkmanızı bekliyoruz

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit