• resmi ilanlar

Gıda işletmelerine sıkı denetim

2014-09-26 14:00:04

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 2014 yılı ilk 8 ayında il genelinde bulunan 2 bin 400 gıda ve yem işletmesine toplam 3 bin 100 ayrı denetleme gerçekleştirdi. Müdürlüğün ayrıca il genelinde 65 okul kantininde denetlemede bulunduğu öğrenildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, gıda ve yem işletmelerine yönelik müdürlüğün gerçekleştirdiği denetimler hakkında bilgi verdi. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Vatandaşlarımızın güvenli gıdaya sofralarında yer vermeleri gayesiyle; İl Müdürlüğümüz olarak gıda ve yem işletmelerinde denetimler gerçekleştirilmektedir. İlimizde faaliyet gösteren 2400 gıda ve yem işletmesinde 2014 yılında Ağustos sonu itibariyle 3.100 adet Gıda ve Yem işletmesine denetimler düzenlenmiştir. Denetimler sırasında alınan numunelerin laboratuvarlarda yaptırılan analizleri sonucunda güvenilirliği araştırılmaktadır. Denetimlerle birlikte olumsuzlukların gün geçtikçe azaldığı ve iyileştirme ve danışmanlık hizmetlerine yönelik tutumların önemli olduğu görülmektedir. İl müdürlüğümüze gelen Alo 174 ihbarları numune alınarak değerlendirilmektedir.

 

BOLU’DA 65 OKUL KANTİNİ DENETLENDİ

Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri ayrıca, okul kantinlerine yönelik düzenlenen denetimler hakkında bilgi verdi. Gelecek nesillerin güvenle büyümesi amacıyla gerçekleştirildiği belirtilen denetimler için müdürlük, “Sağlıklı nesiler için güvenli gıdanın başta okullarda olmak üzere çocukların bulunduğu bütün mekânlarda sağlanması oldukça önemlidir. Özellikle okuldan eve güvenli gıdanın öneminin sağlamlaştırarak öğrencilerden ailelerine bu aktarımı sağlayıp öğrenci ve aile bireyleri arasındaki güvenli gıda bağınıoluşturmak öncelikli hedeflerimizdendir” ifadelerine yer verdi.

Açıklamanın devamı şöyle: “2014-2015 yılının başlamasıyla birlikte Bolu Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü Kontrol Görevlilerince 65 okul kantin denetimi gerçekleştirildi.  Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği çerçevesinde yapılan kontrollerde işletmelerin; Kayıt ve Hijyen Belgesi kontrolleri ile gıdaların işlenmesi, hazırlanması, soğuk zincirin korunması gibi gıda güvenliği konularında gerekli uyarı ve bilgilendirmeler de bulunulmuştur. Kantinlerin İşletme kayıt belgeleri olmadan faaliyet gösteremeyecekleri belirtilmiştir. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının ortak çalışmaları ile oluşturulmuş Hijyen Eğitimi Yönetmeliği ile eğitim almamış kişilerin kantinlerde çalıştırılamayacağı konusunda bilgi verilmiştir. Yıl içerisinde devam edecek denetimlerde gıda güvenliği hususlarında gerekli hassasiyeti göstermeyen işletmelere kanuni yaptırımlar uygulanacaktır.”

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit