• resmi ilanlar

Arınç Bolu’dan seslendi

2014-03-07 16:56:00

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Partisinin seçim mitingi için Bolu’ya geldi. Paşaköy’de partililer tarafından karşılanan Arınç Cuma namazı öncesi Bolu Valisini ziyaret etti. Geçtiğimiz ay vefat eden Gazeteci Rujhat Avşar’ı anarak sözlerine başlayan Başbakan Yardımcısı önemli açıklamalarda bulundu.

Haber: Abdullah Ceyhan

Bülent Arınç, partisinin seçim çalışmaları kapsamında miting için geldiği Bolu’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cuma namazı öncesi Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’nı makamında  ziyaret eden Arınç, Ukranya’da yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Sözlerine geçtiğimiz aylard vefat eden Gazeteci Rujhat Avşar’ı anarak başlayan Arınç gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Gazetecilerin Ukranya sorusunu değerlendiren Arınç şu cevabı verdi: "Dış politikamız ile ilgili bir soru ama çok güncel ve çok acil bir soru. Dışişleri Bakanımız günlerden bu yana çok önemli temaslarda bulundu. Başbakanımız Putin ile telefon görüşmesi yaptı. Yine bu bağlamda bazı ülke liderleri ile telefon görüşmeleri yaptı.  Ukranya da seçilmiş hükümetin ve başbakanlığa vekalet eden şahıs ve Meclis Başkanı ile de görüşmeler yaptık. Kırımlı kardeşlerimizin soydaşlarımızın temsilcisi olan Mustafa Cemiloğlu ile  ayrıca görüşmeler yaptık. Kırımda ki Tatar toplumu ile görüşmeler  yaptık. Acı bir durum var. Maalesef sokak gösterileri ile  Ukranya bölünmeye yüz tutan bir gerçekle  karşı karşıya. O bölgede yaşananlar Kırım bölgesini Ukranya dan koparıp Rusya’ya bağlama noktasında gelişmeler gösterdi. Biz toprak bütünlüğünden yanayız. Bu bütünlük devam etmelidir. Bunun için gerekli tedbirleri alıyoruz. Yüzde on beşlere varan bir nüfus çoğunluğu ile  orada Tatar kardeşlerimiz de var. Onlarında haklarının korunması ve geçmişte   Ukranya Anayasası gereği kazanılan  hakların gözetilmesi gerekir."

Arınç daha sonra Anayasa Mahkemesinin İlker Başbuğ  hakkında verdiği kararı değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Referandumda en önemli değişikliklerden bir tanesi Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolunun açılması. Hayır diyenlerin şimdi ne düşündüğünü merak ediyorum." diye konuştu.

      Kararı Başbakan ile birlikte gittiği Malatya mitinginde duyduğunu belirten Arınç, "Güncel bir olay Malatya da iken duyduk. 12 Eylül Referandumunda en önemli değişikliklerden bir tanesi Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolunun açılması. Hayır diyenlerin şimdi ne düşündüğünü merak ediyorum. Iyi ki bu madde Anayasamıza girdi. Son zamanlarda verilen kararlar hem evrensel hukuk kurallarına hem Avrupa Birliği içtihatlarına uygun. Daha önce bazı milletvekilleri ve bazı bürokratlar için verilen kararlarda uzun tutukluluk sürelerinin ve adil yargılamadaki noksanların mevcudiyetine dikkat çekildi. Bazı milletvekilleri de bu kararlar tutuklu iken tahliye edilmişlerdi. Biz bunları olumlu karşıladık. Olması gereken buydu." açıklamasını yaptı.

 "KARARIN DOĞRUDAN TAHLIYEYE YÖNELIK OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

      Kararı yerinde bulduğunu ve doğrudan tahliyeye yönelik olmadığını söyleyen Arınç, "Yerinde buluyorum. Ancak bunun diğer kararlar tamamen örtüştüğünü söyleyemem ama kişisel hakların hedeflenmesi noktasında belki tahliyenin de olabileceğini düşüne biliriz. Kararın doğrudan tahliyeye yönelik olmadığını düşünüyorum. Kararın özetinde; karar verilmiş olmasına rağmen, aradan 6 -7 ay geçmiş olmasına rağmen , henüz o mahkemenin gerekçeli kararını yazmadığı noktasında. Gerçekten bu büyük bir eksiklik ve ayıptır. Gerekçeli karardan sonra Yargıtay süreci başlayacak. Verilecek kararları hep birlikte göreceğiz." ifadelerini kaydetti.

 

 

 

      Açıklamaların ardından Arınç basına kapalı olarak bir süre daha Bolu Valisi Zahteroğulları ve AK Parti milletvekilleri ile sohbet etti. Ardından Yıldırım Beyazıt Camii'ne gitti.

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Dursun Dursun  (07.03.2014 19:49:34)

  Adı hırsızlık ve yolsuzlukla anılan AK Partiye bendende ailemdende oy yok. Yazıklar olsun hepinize. Bu topluma hesap vereceksiniz.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit