• resmi ilanlar

Ahilik için yarışma düzenlendi

2013-12-25 00:00:00

...

 

Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında “Ahi Evran ve Ahilik” konulu tiyatro eseri ve senaryo yarışması düzenlenecek.

Ahi Evran ve Ahilik kültürünün tanıtılması, yaşatılması, günümüz koşullarına göre yeniden anlamlandırılması, gelecek kuşaklara aktarılması, bu doğrultuda, yaygın anlamıyla ticari hayata ilişkin kültürel ve ahlaki değerler manzumesini barındıran bir düşünce sistematiğini sahne eserleri sayesinde özellikle genç nüfusun öğrenip özümsemesi ihtiyacı ve gayesinden hareketle, Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu tarafından “Ahi Evran Ve Ahilik Kültürü” Konulu Tiyatro Eseri Yarışması düzenlendi.

Ayrıca, “Uzun Metrajlı Film Senaryosu Yarışması” ile medeniyetimizin en önemli kurumlarından olan “Ahilik” ve kurucusu “Ahi Evran”ın tanıtılması, Ahilik kültürünün yaşatılması, günümüz şartlarına göre yeniden anlamlandırılması, gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanıyor. Bu doğrultuda, kültürel ve ahlaki değerler manzumesini barındıran bu düşünce sistematiğinin sinematografik eserlerle özellikle gençlerin öğrenip özümsenmesi hedefleniyor.

Yarışmanın organizasyonu “Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu” tarafından Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezince yürütülecek. Yarışmada dereceye giren eserler “Tiyatro” ve “Senaryo” Kategorisi için ayrı ayrı ödüllendirilecek.

Birinciye 30, ikinciye 20 bin ve üçüncüye 10 bin Türk Lirası verilecek. Ayrıca 1. ve 2. Mansiyona da 5 bin TL ödül verilecek. Yarışmaya katılım koşulları, başvurularda aranacak şartlar, eserlerin niteliği, teslim yeri ve zamanı için detaylı bilgi Gümrük ve Ticaret Bakanlığının web-sitesinin (httn://www.gtb.gov.tr/duyurular/ahi-evran-ve-ahilik-konulu-tiyatro-eseri-ve-senaryo- varismasi) adresinde Ahi Evran ve Ahilik Konulu Tiyatro Eseri ve Senaryo Yarışması konulu duyuruda yer alıyor. Ödül töreni 27 Eylül 2014 tarihinde yapılacak. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit