• resmi ilanlar

Doğa turizmi Bolu’da tartışılacak

2013-12-22 20:00:01

Doğa Turizmi Master (gelişme) Planı çerçevesinde başlatılan koordinasyon toplantılarının 29’uncusu Bakan Eroğlu’nun katılımı ile 23 Aralık 2013 tarihinde Bolu’da başlatılacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ülkemizdeki tabii güzellikleri turizme kazandırmak için, 81 ilde 527 doğa turizm alanının oluşturulacağını bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan ülkemizdeki tabii güzellikleri turizme kazandırmak için uygulamaya konulan “Doğa Turizmi Master (Gelişme) Planı” çerçevesinde 81 ilde 527 doğa turizm alanı oluşturulacağının belirtildiği açıklamada, “Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatları ile Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Doğa Turizmi Master (Gelişme) Planı kapsamında doğa turizmine konu olabilecek seçkin özellikli alanlarda yapılacak aktiviteler belirlenecek. Bu aktivitelerin belirlenmesi maksadıyla uygulanan “Doğa Turizmi Master (Gelişme) Planı” çerçevesinde başlatılan koordinasyon toplantılarının 29’uncusu Bakan Eroğlu’nun katılımları ile 23 Aralık 2013 tarihinde Bolu’da başlatılacak. Master planı kapsamında ayrıca alternatif turizm faaliyetlerinin de uzun dönemde sürdürülebilir, geniş kapsamlı, katılımcı ve paylaşımcı bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanacak" denildi.

EKOTURİZM-DOĞA TURİZMİ ÜLKEMİZİN BAŞLICA TURİZM KAYNAKLARI ARASINA GİRİYOR

Dünyada turistik tüketim şekillerinde yaşanan gelişmelerin alışılmış tatil anlayışını da değiştirdiğinin bildirildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yerli ve yabancı turistlerin beklentileri, deniz, kum, güneş üçgeninden çıkarak tabiatı keşfeden turizm anlayışına dönüştü. Uygulamaya koyulan master planı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı dünyada değişen turizm anlayışına paralel olarak ekoturizm-doğa turizmini ülkemizin başlıca turizm kaynakları arasına sokmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalara bağlı olarak ekoturizm ile tabii güzellikler korunuyor, kaliteli bir çevrede yöre halkının turizm ile ilgili aktiviteleri kontrol edilerek de ülke ekonomisine fayda sağlanıyor. Ülkemizde bulunan Milli Parklar, Tabiat Anıtları, Tabiat Parkları, rekreasyon alanlarının bulunduğu yerler bir mouse tıklaması uzaklığında olacak. Alt yapısı tamamlanacak olan internet ağı ile gezilecek yerler için rehberlik hizmetleri sağlanacak. Böylece gidilecek yerler seçilebilecek, rezervasyon yaptırılabilecek ve vatandaşlarımıza seyahat etme kolaylığı sağlanacak.”

81 İLDE 527 DOĞA TURİZM ALANI OLUŞTURULACAK

 

Çeşitli uygarlıklardan kalan zengin tarihe ve kültürel mirasa sahip olan ülkemizin ayrıca iklimsel çeşitliliği sebebiyle olağanüstü bir biyoçeşitliğe sahip olduğunun kaydedildiği açıklamada, “420 civarında kuş türünün barındığı ülkemizde aynı zamanda Avrupa’da tespit edilen yaklaşık 12 bin bitki türünün, 9 bini de topraklarımızda yetişiyor. Ülkemiz ayrıca dağları, ormanları, yaylaları, kıyıları, gölleri, akarsuları, florası ve faunası gibi doğal varlıklarının yanı sıra mağaraları ve kanyonları gibi zengin jeolojik güzellikleri de içinde barındırıyor. Ülkemizin bütün bu tabii kaynaklarını gelecek nesillere aktarmak için, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 81 ilde 507 adet doğa turizm alanı oluşturacak” denildi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit