• resmi ilanlar

Tekerlekli sandalyelerle sokağa çıktılar

2013-12-04 00:00:08

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle tekerlekli sandalyelerle İzzet Baysal Caddesi’ne çıkan gençler, engellilerin sokakta karşılaştığı sorunları “Bolu’ya hiç engelli gözüyle baktınız mı?” sorusuyla, vatandaşlara anlattılar.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Bolu Cumhuriyet Halk Partisi İl Teşkilatı, sivil toplum örgütleri ve üniversite gençliğinin de desteğini alarak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle farkındalık yaratmak amacıyla İzzet Baysal Caddesi’nde ilginç bir etkinliğe imza attılar. Tekerlekli sandalyelere oturarak caddedeki vatandaşlara bilgilendirme yapan gençler,  engellilerin sorunlarına da kulak verdiler. CHP İl Başkanı Kazım Karsu ve Kadın Kolları Başkanı Zuhal Toker Işın’ın yanı sıra üniversite öğrencileri, partililer ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı etkinlikte, dondurucu soğuğa rağmen “Bolu’ya hiç engelli gözüyle baktınız mı?” pankartıyla dolaşan gençler, engelli insanların sokaktaki sorunlarına dikkat çektiler.

CHP İl Eğitim Sekreteri Çağlar Akay, “Engelli insanlarla aslında hergün iç içeyiz. Ama bu tür ilgi çekici etkinlikler yapılmadığı sürece farkındalık az oluyor. Burada da onlara destek olmak için bulunuyoruz. Maalesef engellilerin ilimizde de çok büyük sorunları var. Bankamatikten para çekerken yada caddeye çıktığında pek çok engelle karşı karşıya kalıyorlar. Bunu dile getirmek için bu etkinliği düzenledik. Bolu halkından da çok güzel tepkiler aldık. Hatta bizim dile getirdiğimiz sorunların yanı sıra engelli kardeşlerimiz gelip bizim aklımızda olmayan sorunlarını dile getiriyorlar. Karşılıklı olarak fikir alışverişi yapabiliyoruz” dedi.

 

Engellilerin siyasete alet edilmesinin de doğru olmadığını belirten Çağlar Akay, “Bizler bir siyasi parti olarak değil, duyarlı vatandaşlar olarak bu çalışmaya imza attık. Engellilerle ilgili her şey siyaset üstüdür. Kimse engelliler üzerinden oy avcılığı yapmaya kalmasın. Onlar daha duygusal insanlar, daha çabuk kırılabiliyorlar. Bu yüzden daha dikkatli olmak gerekiyor” diye konuştu. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit