• resmi ilanlar

Annesinin gözlerinin açılmasını istiyor

2013-11-16 00:00:11

Geçtiğimiz gün Bolu Ekspres Gazetesi olarak haberini yaptığımız "Balaban" ailesinin içinde bulundukları durum ile ilgili Bolu Valiliği tarafından yazılı açıklama yapıldı. Engelli ailenin tek sağlıklı üyesi olan Ramazan Balaban para yardımı istemediğini annesinin gözlerinin açılması için yardım talep ettiğini söylemişti.

Haber: Abdullah Ceyhan

Balaban, ailesi ile ilgili gerekli yerlerden bilgi alındığının belirtildiği açıklamada, "Aileye devlet yardımı yapıldığı belirlenmiştir. Bu kapsamda yapılan incelemede evde engelli olarak yaşayan 3 kişinin 2022 sayılı kanun kapsamında maaş aldıkları tespit edilmiştir. Mengen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan gelen açıklamada aileye 2013 yılı içinde 11 bin 392 TL devlet yardımı yapıldığı belirlenmiştir. Ayrıca, geçirdiği trafik kazası sonucu engelli duruma düşen Sezai Balaban’a da bakım yardımı yapılması için gerekli inlemeler başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Bahse konu olan haberde Balaban ailesinin tek sağlıklı ferdi olan Ramazan Balaban , “ Evin tek çalışabilen genci benim. Dayım geçirdiği trafik kazası nedeniyle yatağa bağımlı hale geldi. Annem ben kendimi bildim bileli görmüyor ve duymuyor. Annemin sağlığına kavuşmasını istiyorum. Sizlerden yardım talep ediyorum. Teyzemde aynı durumda. Küçükken ateşli hastalık geçirdikleri için rahatsızlanmışlar. Kendilerine bakacak durumları kalmadı. Dayım vardı. Oda trafik kazası geçirdi. Çocuğun okul masrafları var. Ben dışarı çıkamıyorum. Kimsemiz yok yardım edecek. Komşular yardım ediyor. Şu an yiyeceğimiz yok. Annemin gözü açıldığı zaman aileye bakabilir benimde gözüm arkada kalmadan çalışabilirim. Yardım bekliyorum” sözleri ile para yardımı istemediğini annesinin gözlerinin açılması için yardım talep ettiğini söylemişti.

İşte o haber

Hikâyeleri yürek burkuyor

Bolu Mengen'e bağlı Yumrutaş köyünde oturan Balaban ailesi kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.  Bütün fertleri zihinsel ve bedensel engelli olan ailenin 25 yaşındaki tek sağlıklı üyesi ise akrabalarının başına bir şey gelmesinden korktuğu için ne dışarı çıkabiliyor nede geçimlerini sağlamak için her hangi bir işte çalışabiliyor.

 

Sezai Balaban (50)'ın 6 ay önce geçirdiği kaza sonucu yatağa bağımlı hale geldi. Zihinsel ve bedensel engelli olan kız kardeşleri Cemile Balaban (49) ve Şerife Balaban ile aynı evde kalan ailenin tek sağlıklı üyesi ise Ramazan Balaban (25) çaresizlik içinde kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

 

Cemile Balaban’ın eşi oğlu  henüz kundakta iken aileyi terk etmiş, Sezai Balaban’ın eşi 14 yaşında ki kızları Fatma Balaban henüz sütten kesilmeden eşinden boşanmış. Bütün bu zorluklara rağmen yeğenine, kızına ve kardeşlerine  bakan Sezai Balaban ise geçirdiği trafik kazası sonucu yatağa bağımlı hale gelmiş. 14 yaşındaki Fatma Balaban'ın vücudunda çıkan yaralar ise doktora gösterilememiş.

 Dayısının yatağa bağımlı hale gelmesinden sonra çaresiz kaldıklarını söyleyen Ramazan Balaban , “ Evin tek çalışabilen genci benim. Dayım geçirdiği trafik kazası nedeniyle yatağa bağımlı hale geldi. Annem ben kendimi bildim bileli görmüyor ve duymuyor. Annemin sağlığına kavuşmasını istiyorum. Sizlerden yardım talep ediyorum. Teyzemde aynı durumda. Küçükken ateşli hastalık geçirdikleri için rahatsızlanmışlar. Kendilerine bakacak durumları kalmadı. Dayım vardı. Oda trafik kazası geçirdi. Çocuğun okul masrafları var. Ben dışarı çıkamıyorum. Kimsemiz yok yardım edecek. Komşular yardım ediyor. Şu an yiyeceğimiz yok. Annemin gözü açıldığı zaman aileye bakabilir benimde gözüm arkada kalmadan çalışabilirim. Yardım bekliyorum” sözleri ile kendisin uzanacak bir yardım eli beklediğini ifade ediyor.

Gıda ve Giyim Yardımı Kimse Yok Mu Derneğinden

 

Ailenin gıda ve giyim ihtiyacını Kimse Yok Mu Bolu Şubesi olarak karşılayacaklarını söyleyen derneğin Şube Müdürü Ali Kavaz,” Ablamızın gözlerinin sağlık durumunun düzelmesi lazım.İnşallah ablamızı sağlığına ileriki zamanlarda kavuşturacağız” dedi.  

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit