• resmi ilanlar

O ailenin gizli kasasına el konuldu

2013-10-19 00:00:10

Münevver Karabulut cinayetinin katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun annesinin içi mücevher ve külçe altın dolu gizli kasasına el konuldu.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bir müvekkiliyle görüşmek için gelen Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, Cem Garipoğlu'nun annesi Tülay Makbule Garipoğlu'na ait içi mücevher dolu kasa bulduklarını ve bayram sonrası tazminatı ödemedikleri takdir de kasadaki mücevher ve altınları satışa sunacaklarını açıkladı.

TAZMİNATI ÖDEMEZLERSE KASADAKİ MÜCEVHERLER SATIŞA SUNULACAK

3 Mart 2009 da Münevver Karabulut'un cansız bedeni çöp konteyneri içinde parçalanmış halde bulundu. Karabulut'un vücudunda yapılan incelemeler sonucunda başı gövdesinden ayrılmadan önce bıçak darbeleriyle yaralandığı daha sonra öldüğü tespit edildi. Cinayetin bir numaralı zanlısı Cem Garipoğlu, olay sonrasında firari duruma düşmüştü ve yaklaşık altı ay boyunca yakalanamamış, Interpol tarafından kırmızı bültenle aranmaya başlanmıştı. Soruşturma sürecini Tbmm İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu da izledi. Komisyona sunulan rapora göre, zanlının yakalanması için polis tarafından 16 ilde 106 adrese operasyon düzenlenmiş ve 17 Eylül 2009 tarihinde, cinayet gününden 197 gün sonra katil zanlısı Cem Garipoğlu İstanbul'da emniyet güçlerine teslim olmuştu. Münevver Karabulut'un ailesi Garipoğlu ailesinden şikayetçi olmuş ve 7 sanık yargılanmıştı. Cinayeti işlediği iddiasıyla Cem Garipoğlu ve babası Nida Garipoğlu, "suç delillerini yok etmek" iddiasıyla, annesi Makbule Garipoğlu, Cem Garipoğlu'nu sakladığı iddiasıyla, amcası Hayyam Garipoğlu, "suçluyu kayırmak" iddiasıyla yargılandı. Dava sonucunda Cem Garipoglu 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Annesi ve amcasına da 3'er yıl hapis cezası verildi. Babası beraat etti. Adli tıp kurumunda yaşanan ihmal nedeniyle açılan dava kapsamında; ikisi doktor, biri otopsi teknisyeni olmak üzere üç adli tıp görevlisi yargılandı ve yargılama sonucu doktorlar beraat ederken, "görevi ihmal" gerekçesiyle otopsi teknisyeni 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

BAHÇEŞEHİR'DEKİ BULUNAN BANKADA BULUNAN ÖZEL KASASINA EL KONULDU

Davanın sonuçlanmasının ardından Karabulut ailesinin Cem Garipoğlu'nun ailesine karşı açtığı maddi ve manevi tazminat davası 8 Ekim 2013 tarihinde sonuçlandı. Dava sonunda Garipoğlu ailesinin Karabulut ailesine 37 bin 500 TL maddi, 1 milyon 250 bin TL de manevi tazminat ödemesine karar verildi. Bu karar üzerine Karabulut ailesinin Avukatı Rezan Epözdemir, Garipoğlu ailesinin banka hesaplarını kontrol etti. 24 bankaya yazı yazarak Garipoğlu ailesinin hesaplarını kontrol ettiren Epözdemir, Cem Garipoğlu'nun annesi Makbule Garipoğlu'nun Bahçeşehirdeki bir bankada bulunan özel kasasına el koyuldu. Kasanın içinden çok sayıda mücevher ve külçe altın çıktı. Mahkeme kararı ile haciz memurları kasaya el koydu.

KASADAN KÜLÇE ALTIN ÇIKTI

Dava süreci ile ilgili bir açıklama yapan Avukat Rezan Epözdemir, Cem Garipoğlu'nun annesine ait ici mücevher dolu bir kasa bulduklarını ifade ederek şunları söyledi: "4,5 yıl çok ciddi bir mücadele sürdürdük. Sosyal sorumluluk projesi olarak takip ettiğimiz bu dosyada yargılama nihayete erdi ve rekor bir tazminat kararı çıktı. Benzer olaylar içinde çok önemli bir karar bu. Bundan sonraki bu gibi olaylarda uygulanabilecek bu tazminat. Biz 24 bankanın genel müdürlerine yazı yazdırdık. Bunlardan gelen cevap üzerine davalıların bir bankada kiralık kasası olduğunu tespit ettik. Bu kasada önemli ölçüde mücevherlerin olduğu tespit edildi. Mahkemece ihtiyaten bunları haciz etti. Bundan sonra gerekçeli kararı almamızın hemen ardından bayramdan sonra, kararı icraya koyacağız. Şayet ödenmese bu tazminat miktarı icra vasıtasıyla bu kasadan çıkan mücevherler ilgili emri icra marifetiyle bir takip yapacağız. Bu mücevherlerin satışı suretiyle mağdur aile tazminat haklarını alacak. Bizde bu olaya sosyal sorumluluk projesi olarak bakıyoruz"

AVUKATLAR DA ÜCRETLERİNİ AİLEYE VERECEK

 

Davaya bakan avukat ücretlerinin karşı taraftan alınacağını açıklayan Epözdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ücretleri biz aileye vereceğiz. Biz bu olaya sosyal sorumluluk olarak bakıyoruz. Aile ise bu alınan ücretleri ile kız çocuklarının adına okul yaptırmayı planlıyor Bolu'da. Bayramdan hemen sonra bir takip yapacağız. Kiralık kasada bulunan ziynet eşyalarının tamamını satmak sureti ile acılı aile tazminatının bir kısmını bu şekilde alabilecek. İki milyon TL'lik bir tazminat davası açmıştık. 1 milyon 250 bin TL'lik bir karar çıktı. 37 bin lira maddi tazminat kararı çıktı. Bizim hukuk sistemimizde verilebilecek en ağır manevi tazminat kararıydı. Davalı Makbule Tülay Garipoğlu'na ait bir kiralık kasaydı. Bahçeşehir'de bir banka şubesinde mahkemenin ve bizlerin yoğun çabaları sayesinde kasa tespit edildi. İhtiyati haciz kararı verildi. Gerekçeli kararı bayramdan sonra alır almaz hemen icra işlemlerine başlayacağız. Ödeme yapılmazsa şayet cebri icra yoluyla satmak sureti ile acılı aileye tazminatını bir kısmını almış olacak. Kasaya baktık teyit ettik. Kasada külçe altınlar mücevherler var. Birçok değerli eşya var. İcra memurları kasaya el koydu ve anahtarı aldı, kendi kasasına koydu."

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit