• resmi ilanlar

Bu bayram ithal kurbanlık var mı?

2013-10-14 00:00:10

Bolu Ziraat Odası Başkanı İsmail Yamantürk, bu yıl Kurban Bayramı’nda Bolu’da ithal kurban bulunmadığını, vatandaşların yerli hayvan kurban edeceğini açıkladı.

 

Haber: Mehmet KORKUSUZ

Yamantürk, Bolu Express Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı öncesi vatandaşların yanıtını çok merak ettiği sorulara açıklık getirdi. Önceki yıllarda iç pazarda yaşanan sorunlar nedeniyle yurtdışından Angus cinsi büyükbaş hayvanların Türkiye’ye ithal edildiğini hatırlatan Yamantürk, bu yıl ki Kurban Bayramı öncesi Bolu’da ithal hayvan satışının bulunmadığını söyledi. Önceki yıllarda büyük tartışmalara konu olan ithal kurbanlıkların bu yıl pazarlarda bulunmamasının nedenlerini sıralayan Yamantürk, “Türkiye’de ve Bolu’da hayvancılık artık belli bir istikrar yakaladı. Hayvan sayılarının yeterli olması, yem ve et fiyatlarının dengede devam etmesi, üreticilerin hayvancılık yapmaya daha meyilli ve yatırımlarını da bu yönde daha da arttırıyor olması ithal kurbanlıkların bu yıl pazarlarda yer bulmamasını sağladı” dedi. Yamantürk, ayrıca bundan sonraki döneme dair öngörülerini açıklayarak, “Bundan sonraki dönemlerde ithal hayvana ihtiyaç kalmayacağını düşünmekteyiz” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞ KURBANLIK PAZARINDAKİ FİYATLARDAN MEMNUN”

Kurban Bayramı’na saatler kala il genelinde kurulu olan kurbanlık pazarlarında fiyatların hem üretici, hem de vatandaş için uygun olduğunu savunan Yamantürk, “Bu sene Kurban Bayramı öncesi kurbanlık fiyatları önceki bayramlara nazaran normal seviyelerde. Hem kurban yetiştiricileri açısından, hem de kurban kesimi yapacak vatandaşlar açısından bu durum oldukça iyi. Vatandaşlarımız bu Kurban Bayramı öncesi, memnun kalacakları bir pazarla karşı karşıyalar” diye konuştu.

“SÜT HAYVANCILIĞI YAPANLAR, ARTIK DAHA İSTEKLİ OLACAK”

Süt hayvancılığının gelişmesi için Süt Müdahale Kurumu’nun kurulduğunu aktaran Yamantürk, “Yem ve süt parediyesi bundan sonra sağlıklı işleyecek” dedi. “Fiyatların düşmesi durumunda Süt Müdahale Kurumu devreye girecek” diyen Yamantürk, “Hayvancılık yapanlardan süt hayvancılığı yapanlar daha istekli olacaklar. Orta ve büyük işletmelerin kurulması Türkiye’de hayvancılığın istikrarlı bir şekilde devam edeceğinin bir işaretidir” diyerek açıklamalarını noktaladı.  

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit