• resmi ilanlar

Emekliler yeni intibak istiyor

2013-10-08 00:00:00

...

 

Promosyon bekleyen emekliler, yeni intibak da istiyor. 2000 yılından öncekilerin maaşları düzeldi. Ama sonrakiler ile aralarındaki makas açıldı. Emekliler şimdi eşit maaş talep ediyor.

Emekliler bankaların vereceği promosyonla ilgili pazarlıkları umutla beklerken bir yandan da intibak müjdesini gözlüyor. Daha önce çıkartılan ve 2000 yılından önceki yaklaşık 2 milyon işçi emeklisini kapsayan intibak yasası eksik maaşları yükseltmiş ve emeklilerin maaşında 350 liraya varan artışlar sağlamıştı.

FARK KAPANSIN

Böylece 2000 yılından önce emekli olmuş vatandaşların aldıkları ücretler, kendilerinden çok sonra emekli olan fakat aynı prim gününü ödeyenlerle eşitlenmişti. Fakat bu kez de 2000 yılından sonra emekli olanların maaşları geride kaldı. Aynı prim gününü ödemesine ve aynı şartlarda emekli olmasına rağmen 2000 yılından sonra emekli olmuş bir vatandaş daha düşük maaş alıyor. Ondan birkaç yıl sonra emekli olan iş arkadaşının maaşı ile arasında önemli bir fark bulunuyor. Bu durumdan rahatsız olan emekliler hükümete çağrıda bulunarak, haksızlığın giderilmesini bekliyor. Gazetemizi telefon yağmuruna tutan emekliler, "Aynı işyerinden, aynı şartlarda çalıştığımız arkadaşımızla, sırf birkaç yıl sonra emekli oldu diye aramızda büyük bir maaş farkı oluşuyor. Aynı hizmeti vermemize rağmen neden bazılarımız daha az maaş alıyoruz. 2 milyon emekliye yapılan düzeltme bize de yapılmalı" dediler.

DOSYALAR BAKANLIKTA

Bu arada 2000 yılından sonra emekli olanlarla ilgili intibak çalışmaları da yapıldı. Türkiye İşçi Emeklileri Derneği ve Türkiye Emekliler Derneği iki ayrı çalışma yaparak, dosyaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na teslim etti. Şimdi bürokratlar bu konu üzerinde çalışarak, neticelendirecek ve konu yasa aşamasına getirilecek.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit