• resmi ilanlar

BOLU’DA CAMİ SAYISI YETERSİZ

2013-09-16 00:00:12

Cuma namazı, bayram namazı gibi yoğun günlerde dışarı taşan cemaat Bolu’da cami sayısının yeterli olup olmadığı sorularını akıllara getirdi. İl Müftüsü Mehmet Şahin, nüfus oranları dikkate alındığında Bolu merkezde en az 46 adet daha cami olması gerektiğini belirtti.

Haber: Nermin KAYA

138 bin nüfuslu Bolu merkezde 92’si şehir merkezinde, 244’ü ise merkeze bağlı köylerde olmak üzere 336 cami bulunuyor. Özellikle Cuma Namazı, Bayram veya cenaze namazları gibi özel ve yoğun günlerde dışarı taşan cami cemaati kışa yaklaştığımız şu günlerde akıllara cami sayısının yeterliliği sorusunu getirdi.

Konu ile ilgili sorumuzu yanıtlayan İl Müftüsü Mehmet Şahin, köylerde bulunan cami sayılarının yeterli olduğunu ancak merkezde bulunan 92 adet cami sayısının nüfus oranına göre yetersiz olduğunu belirtti. Şahin “Bolu’da cami sayısı yetersiz. Cuma namazı, bayram namazı gibi yoğun günlerde özellikle çok yetersiz kalıyor. Köylerde ki camiler yeterli ama merkezde sıkıntı var” dedi.

Bin kişiye bir cami

Şahin Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı bilimsel araştırmalara göre bin kişi için bir cami yapılması gerektiğini belirttiği konuşmasına şöyle devam etti:

Standardı bin kişiye bir cami düşecek şekildedir. Bu standart diyanetin araştırmalarına göre belirlenmiş bir standarttır. Bir mahallede camiye erişme mesafesinden ilham almak suretiyle belirlenmiştir. Mahalle halkının günlük namazlara ulaşmasını sağlayacak kadar mesafe aralıklarında yapılması gerekmektedir. Bu da diyanetçe yine iki cami arasında ortalama 500 metre mesafe olacak şekilde belirleniyor.”

“Merkezde 138 cami olmalı”

Şahin 138 bin merkez nüfuslu Bolu’da 92 caminin yetersiz olduğunu dile getirirken “Mesela beş bin, on bin nüfusu olan mahallelerimiz var tek ya da iki camisi var. Bu açıdan baktığımızda dikkatimizi çekiyor. Merkez nüfusuna baktığımızda 138 bin civarında vatandaş yaşıyor Bolu’da. Diyanetin bin kişiye bir cami düşmesi gerektiği standardını göz önüne aldığımızda Bolu merkezinde 138 cami olması gerekiyor. Ama bizim 92 camimiz var” dedi. 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Göynüklü  (16.09.2013 12:35:11)

  Göynüke Orhan Çalış Lisesinin oraya,Çok büyük,kubbeli,çift minareli bir cami lazım.Oradaki Bloklar Ta Şehir Merkezindeki Yeni Camiye geliyorlar.Camiyi yaparken mevcut iki şerit yolu beş şerit olarak düşünerek camiye başlamak lazım.Önce Dernek Kurulmalı,Hayırlısı olur inşallah.16.9.2013

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit