• resmi ilanlar

İkincisi de Bolu’ya yapılıyor

2013-07-15 00:00:11

Bolu’da da ilk uygulamasının Atatürk orman Parkında bulunan çok amaçlı salonda yapıldığı yeşil çatı uygulamasının alanı genişliyor. Edinilen bilgiye göre Bolu belediyesinin yaklaşık iki ay sonra tamamlanacağını açıkladığı Kent Meydanına yapılacak iş yerlerinin çatıları için de yeşil çatı projesi uygulanacak.

Haber: Nermin KAYA
Bolu Belediyesi Koordinatörlüğü'nde Avrupa Birliği Grundtvıg - Hayat Boyu Öğrenme projesi, “Daha yeşil bir çevre için yeşil çatı” uygulamalarına devam ediyor. İlk olarak Atatürk Orman Parkında bulunan Çok Amaçlı Salonun çatısına uygulanan projenin, şehirde bir süredir gündemde olan Kent Meydanında da uygulanacağı öğrenildi. 

Uzun süredir polemiklere neden olan Kent Meydanı, açılan dava nedeniyle bir süre kapalı kalmış, birkaç ay önce ise çalışmalara yeniden başlanmıştı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında yapılacak olan dev açılış töreni ile hizmete sunulacak olan Kent Meydanı yavaş yavaş son şeklini almaya başlamışken, edinilen bilgiye göre Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert’in yürüttüğü Yeşil Çatı uygulamasının burada bulunan yapılara da uygulanacağı öğrenildi. Projenin, Kent Meydanına yapılacak olan üç ticari merkez ve tuvalet gibi yapılarda uygulanması bekleniyor.

Türkiye’nin ilk yeşil çatısı

Yeşil Çatı Projesi ilk olarak Atatürk Orman Parkı’nda bulunan Çok Amaçlı Salon’da başlamıştı. Türkiye’nin ilk yeşil çatısı özelliğini taşıyan çok amaçlı salonun çatısına yaz ve kış mevsimleri düşünülerek farklı türlerde bitkiler ekilmişti. Uygulamayı hayata geçirmek için Bolu’ya gelen Zürih Üniversitesi Öğretim Görevlisi Peyzaj Mimarı Friederike Kasten ile birlikte çalışmalar yürütülerek, Bolu yöresinde yetişen kekik, yayla papatyası, somak gibi endemik bitkilerle uygulama yapılmıştı.
Neden yeşil çatı?

Yapıların değerini arttırması, yağmur suyunu tutarak tahliye yükünü hafifletmesi, ısı ve ses yalıtımı sağlaması, aşırı sıcak ve soğuk havadan binayı koruması, bitki ve küçük canlılar için alternatif yaşam alanları oluşturması gibi nedenlerle yeşil çatı uygulamasının tercih edildiği biliniyor. 

 

YORUMLAR  (Toplam 3 yorum)

 • vatandas  (15.07.2013 20:49:03)

  Çatilar yesil olsa ne yazar yerlerin tamami beton, millet çatiyami çikip oturacak...

 • ahmet  (15.07.2013 11:07:20)

  atatürk orman parkını kılıçdaroğlumu yaptı ali demir siz anca böyle eleştirirsiniz birileri yapar siz eleştrirsiniz ömrünüz böyle geçer

 • ali demir  (15.07.2013 00:17:17)

  Yalandan resimlerle milleti kandırmayın kardeşim bu başkan bunu nasıl yapacak..

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit