• resmi ilanlar

İşte Bolu’daki son yerel seçim anketi

2013-07-12 00:00:11

BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, Bolu’da 3 günden bu yana sürdürdüğü yerel seçim anketini sonlandırdı. Analiz çalışmalarının başlatılacağı ankette, “Ak Parti, CHP ve MHP adaylarının kimler olması gerekiyor?” sorusu Bolu’da yaşayan vatandaşlara soruldu. Ankette vatandaşlara yöneltilen isimler ise, bu 3 siyasi partide önümüzdeki günlerde yaşanacak sıkı rekabeti şimdiden gözler önüne serdi.

 

Haber: Mehmet KORKUSUZ

Merkezi Bursa’da bulunan, Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya’da temsilcilikleri bulunan BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, Bolu’da 3 günden bu yana sürdürdüğü yerel seçim anketini dün sonlandırdı. Analiz çalışmalarının başlatılacağı ankette, “Ak Parti, CHP ve MHP adaylarının kimler olması gerekiyor?” sorusunu Bolu’da yaşayan vatandaşlara soruldu.

Anket kapsamında Bolu’da yaşayan 500 vatandaşla görüşüldü. Ankette vatandaşlara, “Sizin belediye başkan adayınız kim?” sorusunun yanı sıra şirket temsilcilerince şıklarda yer verilen siyasi isimler, bu 3 siyasi partide önümüzdeki günlerde yaşanacak sıkı rekabeti bir kez daha gözler önüne serdi.

Ak Partili Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile CHP’li eski Belediye Başkanı ve Belediye Başkan Aday Adayı Yüksel Ceylan’ın geniş yer bulduğu ankette, öncelikle Başkan Yılmaz’a dair sorular katılımcılara yöneltildi.

“Alaaddin Yılmaz, Bolu’nun sorunlarını çözebilir mi?”, “Alaaddin Yılmaz’a güveniyor musunuz?”, “Alaaddin Yılmaz başarılı mı?”, “Alaaddin Yılmaz’a kolaylıkla ulaşabiliyor musunuz?” sorularına katılımcılar, “Evet” ya da “Hayır” yanıtı vererek cevaplandırdılar.

Yılmaz’la ilgili yöneltilen bu soruların ardından ise, anketin CHP’li Yüksel Ceylan üzerinde yoğunlaştığı görüldü. Yılmaz hakkındaki soruların benzerleri, bu kez Ceylan için katılımcılara yöneltildi. Ankette, “Bolu Belediyesi eski Başkanını biliyor musunuz?”, “Önceki belediye başkanına güveniyor muydunuz?”, “Önceki belediye başkanı başarılı mıydı?”, “Önceki belediye başkanına kolay ulaşabiliyor muydunuz?” soruları yer aldı.

Anketin devamında ise katılımcılara, “Yüksel Ceylan’ın yerine Alaaddin Yılmaz’ın seçilmesini nasıl karşıladınız?”, “Bugün yerel seçim olsa, sizce Bolu’da kim kazanır?”, “2009 Yerel Seçimleri’nde hangi partiye oy verdiniz?”, “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” soruları yöneltildi.

AK PARTİ’DEN 6, CHP’DEN 3 VE MHP’DEN 4 İSİM ANKETTE GİRDİ

Anketin dikkat çekici bölümlerinden biri de üçüncü bölümde yer alan ve partilerin olası aday adaylarının katılımcılara yöneltildiği sorulardı.

Bu bölümde “Ak Parti’den belediye başkan adayı kim olmalı?” sorusu sonrası katılımcılara şu isimlerden oluşan şıklar sunuldu: Alaaddin Yılmaz (Bolu Belediye Başkanı), Fatih Metin (Gümrük ve Ticaret Başkan Yardımcısı), Metin Yılmaz (Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı), Mücahit Kutlu (İl Genel Meclisi Başkanı), Tahsin Akduman (İl Özel İdaresi Genel Sekreteri) ve Abdullah Uzun (Kapatılan HAS Parti eski İl Başkanı - Ak Parti Üyesi) 

Bu bölümde, “CHP belediye başkan adayı kim olmalı?” sorusu üzerine ise şu 3 şık katılımcılara sunuldu: Yüksel Ceylan (belediye eski başkanı, il örgütü eski yöneticisi ve milletvekili eski adayı), Mehtap Özcan Mısırlıoğlu (milletvekili eski adayı) ve Cahit Çıngı (İl örgütü eski yöneticisi).

Bu bölümde ayrıca, “MHP belediye başkan adayı kim olmalı?” sorusu üzerine, MHP kamuoyunun gündeminde yüksek sesle ifade edilmeyen isimlerin katılımcılara ilk kez sorulduğu gözlendi. Soru karşısında katılımcılara şu isimler şık olarak sunuldu: Mustafa Ramazan (MHP İl Başkanı), Murat Yapıcı (milletvekili eski adayı), Hüseyin İka (Türk Ocakları Şube Başkanı ve Türk Kızılayı Şube Başkanı) ve Erdal Kaya (Başhekim).

Yöneltilen bu soruların ardından partilerin olası aday adayları hakkında katılımcılara, bu isimler hakkında bireysel görüşleri yazılı olarak soruldu. Katılımcılar, bu bölümde isimler hakkında diledikleri yorumu yaptı.

ANKETİN HANGİ SİYASİ PARTİNİN İSTEMİYLE GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ BİLİNMİYOR!

Anketin son bölümünde ise, katılımcılara Bolu’yu ve vatandaşları yakından ilgilendiren sorular yöneltildi ve cevaplar şık üzerinden değil, yazılı olarak kayıtlara geçti. Bu bölümde anket katılımcılarına, “Sizce Bolu’nun en büyük sorunu nedir?”, “Yeni seçilecek belediye başkanının öncelikle hangi sorunu çözmesini istersiniz?” soruları yöneltildi.

Vatandaşların sadece isim, soy isim ve cep telefonu numarası bildirerek katıldıkları anketin hangi siyasi partinin istemiyle gerçekleştirildiği ise öğrenilemedi. 

YORUMLAR  (Toplam 3 yorum)

 • ÜLKÜCÜ GENÇLİK  (13.07.2013 01:13:04)

  HÜSEYİN İKA KENDİNİ ORALARDA GÖRMEK İSTİYOR OLABİLİR FAKAT RÜYASINDA OLABİLİR ANCAK...

 • mehmet göç  (12.07.2013 15:28:10)

  mhpnin adaylar çok iyimiş

 • tuna  (12.07.2013 12:42:50)

  Hüseyin İka daha düne kadar AKP İLE KOL KOLA SİYASET YAPIYORDU .NEİŞİ OLUR mhp İLE

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit