• resmi ilanlar

Kent Meydanı tartışması yeniden alevleniyor

2013-06-18 00:00:11

CHP Milletvekili Tanju Özcan, çalışmaların başladığı kent Meydanı projesi ile ilgili yaptığı açıklamada, projenin Bolu’da hiçbir ilgili meslek örgütüne fikir danışılmadan uygulamaya konulduğunu belirtti. Özcan, iki buçuk yıldır kapalı olan alanın projelerinin 2012 yılında Mimar Uğur Tunçok’un kızı Mine Tunçok tarafından hazırlanıp, kontrolünü Uğur Tunçok’un, uygulamasını da yine baba kıza ait olan şirketin yaptığını söyleyerek “Uğur Tunçok ve Belediye Başkanı arasında bilmediğimiz hangi bağ var” dedi. Özcan’ın, bütün halde yapılması gereken projenin parçalara bölünmesi ile ilgili açıklaması ise tartışma yaratacak cinsten.

Haber: Nermin KAYA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın, pazartesi günü parti binasında düzenlediği basın toplantısına çok sayıda partili ve basın mensubu katıldı. Özcan’ın gündeminde, ülke ve yerel gündeme ait konular vardı. Gezi Parkı eylemlerinde gelinen son noktaya değinen Özcan, yine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yüklendi. Özcan, diktatörlükle suçladığı Başbakan’ın olayların bu raddeye gelmesinde ki sorumlu olduğunu yineledi. Önce ki gün AK Parti’nin Kazlıçeşme mitingi sonrası CHP İstanbul İl Binasının bazı kişilerce saldırıya uğramışını kınayan Özcan “Dün itibariyle Başbakan’ın kışkırtmaları sonuç verdi. Kazlıçeşme mitinginden sonra bir grup Recep Tayyip Erdoğan sloganları atarak CHP İstanbul İl Binasına saldırdı” ifadelerine yer verdi.

Bolu’da Uğur Tunçok’tan başka mimar yok mu?

Tanju Özcan’ın gündeminde ki bir diğer konu ise Kent Meydanı projesi idi. Yaklaşık 2.5 yıl önce trafiğe kapatılan alanda başlayan çalışmalarla birlikte tartışmalar yeniden alevlendi. Tanju Özcan, 2012 yılında hazırlandığını öğrendiklerini söylediği projeler ile basın mensuplarının karşısındaydı.

Özcan’ın konuya itirazı, Bolu Belediyesinin ilgili hiçbir meslek örgütüne fikir danışmadan, başka hiçbir mimara öneri götürülmeden, projenin, Mimar Uğur Tunçok’un kontrolünde kızı Mimar Mine Tunçok’a çizdirilmesi oldu. Özcan, Bolu Belediye Başkanı ile Uğur Tunçok arasında ki bağı merak ettiklerini belirtirken, alanla ilgili olarak parça parça projeler çizilmesinin, “Doğrudan temin sınırı aşılmasın” diye mi yapıldığını sordu.  İşte Özcan’ın kamuoyuna bomba gibi düşecek o açıklamaları:

Neden kamuoyundan gizliyor?

“Bir süredir tartışılan bir konu var. Yollarımız kapalı, ana caddemiz kapalı. Yaklaşık iki buçuk yıldır Valilik önü ve Anıt Park’ta ki yolumuz da kapalı. Burada tuhaf şeyler oluyor ve ne olduğundan Belediye Meclis Üyelerinin bile haberi yok.Bolu Belediye Başkanı buraya ne yapılacağını neden kamuoyundan gizliyor?”

“Doğrudan temin sınırı aşılmaması için proje parçalanmış”

“Biz bir araştırma yaptık. Burayla ilgili birkaç mimari uygulama projesi hazırlanmış. Bir bütün olarak yapılması gereken alan için, kafe- büfe, tuvaletler, çalışma atölyeleri, sergi salonu gibi ayrı ayrı projeler hazırlanmış. Bolu Belediyesi, bu ayrı ayrı projeleri, doğrudan temin sınırını aşmaması için mi böyle yaptırdı? Belediye yaptırdığı projelerde belli bir miktarın üzerine çıkılırsa ihale yapmak zorundadır. Eğer belli bir miktarın altında kalırsa doğrudan temin yolu ile istediğine projeyi verebilirsin.”

“Ben projenin hayata geçirilmesini sakıncalı buluyorum”

 “Yaklaşık 2 yıl önce burayla ilgili bir mimari proje yarışması düzenlenmiş, yedi proje yarışmaya katılmıştı. Belediye bu projeleri beğenmemiş ve yeni bir girişimde bulunmadan, farklı insanlara teklif götürmeden, henüz mesleğinde çok yeni ve tecrübesiz olan Mine Tunçok isimli mimar kardeşimize bu işi verdi. Mine Tunçok kim diye baktığımızda, kendisinin akil adam olarak adlandırılan Uğur Tunçok’un kızı olduğunu görüyoruz. Bu projelere baktığımızda, tasarım ve çizimin Mine Tunçok, kontrolün ise Uğur Tunçok’a ait olduğu anlaşılıyor. Mimariyi yapan da baba kızın sahip olduğu şirket. Burada merak ettiğimiz şey şu, Uğur Tunçok’u Belediye Başkanının gözünde diğer mimarlardan daha özel kılan şey nedir? Burada yapılan Tunçok ailesinin özel bir yapısı değil. Kızı çizecek, kendisi kontrol edecek, şirket yapacak. Burası Bolu Belediyesinin ve dolayısıyla Bolu halkınındır. Ben, Mimar Uğur Tunçok’un kızının çizdiği, kendisinin kontrol ettiği ve şirketinin uyguladığı bir projenin hayata geçirilmesini sakıncalı buluyorum.

Tunçok’a ne kadar para ödendi?

“Şunu da sormakta fayda var; Akil adam olarak anılan Uğur Tunçok isimli vatandaşımıza bu işin ısrarla verilmek istenmesinin sebebi ne? Tunçok ailesi bu işi hayır işi olarak mı yapıyor? Ücretsiz mi çiziliyor bu projeler? Eğer ücretli yapılıyor ise Tunçok ailesine ne kadar para ödenmiştir?”

Tunçok bu yetkiyi nereden alıyor?

“Tunçok ailesi ile Belediye Başkanı arasında bizim bilmediğimiz bir bağ mı var? Bunu açalım biraz, İzzet Baysal Caddesinde biliyorsunuz bir çalışma yapılıyor. Ama cephe çalışmasının ihalesini alan firmaya bir şey soran yok. Yine bizim tespitlerimize göre, kimden aldığını bilmediğimiz bir yetkiye dayanarak bina sahiplerine gidiyor ve dıştan baktığı binanın sahibine senin binan şu şekilde olacak, maliyeti bu kadar tutuyor, bunu ödeyeceksin, diyor. Bu yetkiyi Uğur Tunçok kimden alıyor. Bolu Belediye Başkanı kendisine böyle bir yetki vermiş mi? Verdiyse hangi yasaya dayanarak verdi?”

“Cevap gelmezse söyleyeceğimiz başka şeyler de var”

Özcan, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisine de taşıyacağını belirttiği açıklamada, eğer kısa bir süre içinde konuyla ilgili açıklama gelmezse “söyleyeceğimiz başka şeyler de var” dedi. 

YORUMLAR  (Toplam 4 yorum)

 • Esnaf  (19.06.2013 20:43:58)

  Sanayi sitesi için o kadar para toplandı hiç bir icraat yok...

 • yavrum çocuğum  (18.06.2013 15:42:57)

  onu bunu bırakında yeni sanayi sitesi projesi ne oldu.ses yok icraat yok sözde baharda kazma vurulacaktı.efendiler

 • FATİH KAHRUMAN  (18.06.2013 12:31:51)

  İzzet Baysal Vakfı bu kadar esere uğur tunçok imzasıyla ulaştı. O zaman nerdeydin...Onu karala, bunu karala, şunu karala...ama ENİŞTEN YÜKSEL CEYLANIN "KENT BİLGİ SİSTEMİ" Nİ OYALA SEN TANJU ...

 • Murat CELESUN  (18.06.2013 08:36:31)

  Halka sövemediği için onun seçtiği hükümete ve Başbakana küfreden,meclisi tanımayıp sokak çetelerine destek veren, mezhep hassaiyetini kaşımaktan utanmayan, polise ana avrat küfreden kamu malına zarar verenlere,devletin polisine taş atanlara,onu öldürürenlere alkış tutan bir partinin temsilcisi olan bir milletvekilinden bu saatten sonra samimi bir açıklama beklemiyorum. Ne söylese artık biliyorum ki hayırlı bir iş için değil.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit