• resmi ilanlar

Köylülerin eylemine Akduman’dan yanıt

2013-06-12 00:00:05

Mengen yolu üzerinde bulunan Tokmaklar, Değirmenderesi ve Mustakimler köylülerinin yaptığı “çimento fabrikası istemiyoruz” eylemine İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman’dan yanıt geldi. Akduman, köylünün itirazının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Mengen yolu üzerinde bulunan Tokmaklar, Değirmenderesi ve Mustakimler köyü yolu üzerine yapılacak olan çimento fabrikası nedeniyle köy halkı bir eylem yapmış ve arazide binlerce ağacın kesileceğini, fabrikanın sağlıklarını tehdit ettiğini savunmuşlardı. Eylemlere yanıt İl özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman’dan geldi. Akduman’ın açıklaması şöyle:

“İtiraza yasak dayanak yok”

Bolu Merkez Değirmen deresi, Tokmaklar ve Müstakimler Köyleri arasına gelen mevki de bir firma Çimento Fabrikası hammaddesinin bulunduğu iki adet arazi için Ankara Maden İşleri Genel Müdürlüğünden Maden Ocağı ruhsatı almıştır. Ruhsat alınan bu sahadan malzemenin Çimento fabrikasına taşınması ,Tokmaklar Köyünden geçen köy yolundan nakledilmesine Köy halkı tarafından itiraz edilmiş, geçisin engellenmesi istenmiştir.Yollar tüm vatandaşın kullanımına açıktır. Daha sonra da yine Müstakimler Köyü içinden geçen mevcut bir yoldan bu hammaddenin taşınmasına yine yasal dayanağı olmadığı halde bu köy halkı tarafından da itiraz edilmiştir.

“Düşük vasıflı mera”

Köy halkımızın bu istekleri göz önüne alınarak başka çareler aranmıştır. Köy muhtarları ve Halkı, Müstakimler ve Tokmaklar arasında yaklaşık 30 sene önce Köy Hizmetleri tarafından açılıp iki köyün bağlantı yolu olan yaklaşık 1800 metrelik yolu kesen , büyük bir kısmı taşlık ve heyelan bölgesinden oluşan ve bu düşük mera vasıflı araziden yol açılarak Çimento hammaddesinin Köylerin içinden geçmeden Mengen yoluna bağlantı yolu yapılarak geçirilmesi işlemine Köylülerimiz itiraz etmeyeceklerini beyan etmişlerdir.Bölgede yaklaşık 50 dönüm ve 30 dönüm toplam 80 dönüm iki parça parsel halinde düşük vasıflı mera halinde arazi bulunmaktadır.

“Başbakanlıktan henüz onay gelmedi”

Mera içinden geçen köylümüzün kullandığı hem mevcut yolun yasal hale gelmesi, hem de bu yola dik açılacak ve Değirmen deresi ve Mengen Yolu bağlantısını sağlayacak yeni yolun açılması için harita-kadastro çalışmaları ilgili firmaca yapılmıştır.

Daha sonra bahsi geçen yolların açılması için yapılan proje Valilik Mera komisyonunda görüşülüp uygun görülmüş, onaylanmak üzere Başbakanlık Makamına gönderilmiştir. Henüz Onay işlemi sonuçlanmamıştır.

“Ağaç kesileceği yalan”

Yolun geçeceği alandan binlerce ağacın kesileceği doğru değildir. Arazi bahsi geçtiği gibi, taşlık, yer yer heyelanların olduğu, fundalık, çalılık olan meyilli düşük vasıflı meradan oluşmaktadır. Meradan daha önce geçirilen Müstakimler ve Tokmaklar Köyü arası mevcut yol yaklaşık 5 metre genişliğinde ve 1800 metre uzunluğundadır. Yeni açılması düşünülen mera içinden geçecek yol ise yaklaşık 5 metre eninde ve 1600 metre uzunluğunda olacaktır. Dolayısı ile hayvanlara otlayacak yer kalmadığı ve meraların tamamen tahrip olması diye bir şey söz konusu değildir.

“Köylüler mahkemeye verdi”

Diğer taraftan idarenin her türlü işlemleri yargı denetimine açık olduğundan, söz konusu işlemlerle ilgili köylülerimiz idare mahkemesine başvuru yapmış olup, hukuki süreç devam etmektedir.Yanlış bir durum varsa Hukukun üstünlüğü gereği mahkemenin alacağı karara göre hareket edilecektir.

Köylerimizin içme suyu, yol vs. gibi bazı ihtiyaçlarının karşılanmadığı konusu doğru değildir. Her zaman Özel İdare ve ilgili kurumlarca ayırım gözetmeden köy ihtiyaçlarımız karşılanmaktadır. Yol, su ve diğer hizmetler medeniyettir. Zaten yıllar önce yapılan ve Meradan gerekli izin alınmadan gecen yolu köylülerimiz iki köy bağlantısı diye günlük yaşamlarında ve hayvancılıkta kullanmaktadırlar. Yeni açılması düşünülen yolu da her türlü ihtiyaçları için kullanacaklardır. Bu yolların yasal hale gelmesi için gerekli izinler alınmış, Mera komisyonu ve İl Encümeni ve teknik heyetler mevzuata uygun hareket etmişlerdir. Bu konuda şu veya bu şahsın art niyet göstermesi taraflı ve kanunsuz hareket etmesi mümkün olmayıp, kişilerin karalanması hedef gösterilmesi yanlıştır.

Köylülerimiz ve başta muhtarlarımız olmak üzere sağduyu ile hareket etmelerini, başka maksatlar taşıyan kişilere itibar edilmemesini kamuoyunun doğru haberlerle aydınlanması açısından önemle rica eder saygılar sunarım. 

YORUMLAR  (Toplam 5 yorum)

 • Hamza Durmaz Müstakimler Köyü Muhtarı  (08.11.2013 18:04:47)

  Mustakimler köyünün Köy içinden başlayarak mengen yoluna kadar olan kısmı delik deşik olduğundan bunuda bi zat dilekçeyle il özel idaresine Evrak servisine kayıt yaptırdık Malesef yola hiç bi bakım yapılmadı ilgililere burdan seslenmek istiyorum .

 • bolulu  (12.06.2013 20:35:37)

  tahsin bey 5 metre yoldan el arabasıylamı toprak cekecekler agac yok diyosun mevcut cam agaçlarının depesindenmi gececeksin vali beyide kandırdın sayın vali beyde imzayı bastı mesafe 1600 metre degil kafadan atıyosun en az 4 km kimsenin avukatı olma unutma sen köy hizmetlri müdürüsün ama pardon inş en kısa zamanda görevden alınırsın...

 • bolulu  (12.06.2013 17:07:29)

  tahsin bey orada mı yaşadın 1600 metre oldugunu nerden biliyon en az 4 km başbakanın gözlerinden öpeyim iyiki seni bolu belediye baş veya milletvekili yapmamış yoksa boluyu satardın.....

 • bolulu  (12.06.2013 12:36:31)

  SAYIN TAHSİN BET ÖZEL İDARE MÜDÜRÜ GİBİ KONUŞUN UYMANLAR HARFİYATIN AVUKATIMI OLDUNUZ ...

 • bolulu  (12.06.2013 08:11:44)

  Bu 5 metre yola kargalarda güler karşılıklı geşişler nasıl olacak bu pilan senin başının altından cıkıyor tansin bey...

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit