• resmi ilanlar

Siz sildiğinizi zannediyorsunuz ama…

2013-05-09 00:00:05

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde düzenlenen gençlik sempozyumunda Sosyal medya ve gençlik söyleşisi gerçekleştirildi. Söyleşide konuşan Hakan Çopur, internet üzerinde paylaşılan hiçbir verinin silinemediğini belirtirken, paylaşımları dikkatli yapmaları konusunda gençleri uyardı.

 

Haber: Nermin KAYA

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde düzenlenen Gençlik sempozyumuna “Sosyal Medya ve Gençlik” konulu söyleşiye ekranların sevilen ismi ve Yazete.com sitesi genel yayın yönetmeni Adnan Erdoğan, Yazete.com yazı işleri müdürü Emrah İriç ve Cumhurbaşkanlığı Sosyal Medya Birimi iletişim Uzmanı Hakan Çopur konuşmacı olarak katıldı.

Programda sosyal medyanın son 10 yılda ki hızlı gelişiminin yanı sıra, geleneksel medya ve internet haberciliği, sosyal paylaşım sitelerinin güvenilirliği tartışıldı.

Konuşmacı Hakan Çopur, internette paylaşılan hiçbir verinin silinemediğini belirtirken “Siz sildiğinizi zannedersiniz. Ancak o veriler istenildiği takdirde bulunabilir” dedi. Çopur, gençlere “İleride milletvekili olmak isterseniz karşınıza bunlar çıkar” diyerek şaka yaparken, sosyal medyanın özel hayatın gizliliğini zayıflattığını da vurguladı.

İnternet sağcılığı solculuğu bitirdi

Konuşmacı Emrah İriç ise “Sosyal Medyanın çok önemli bir iletişim haline geldiğini vurgulandığı söyleşide, hükümetin önünde bekleyen internet yayıncılığı yasasının bir an evvel onaylanması gerektiğini de belirtti. İriç, internetin yaygınlaşmasıyla Türkiye’de sağ ve sol kavramların da tarihe karıştığını söylerken “80 ‘li yıllarda solcuysanız solcuların kitaplarını okuyabilirdiniz. Elinizde sağcı bir yayın görürlerse söverlerdi. Aynı şekilde Aziz Nesin’in bir kitabı cemaate giremezdi. Şimdi internetle dünya önünüzde. İstediğiniz her bilgiye ulaşabilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

 İriç, internetin aynı zamanda işsizliğin azalmasında da çok büyük bir etken olduğunu dile getirirken, Türkiye’de sadece internet üzerinden home ofis çalışan yaklaşık 300 bin kayıtlı insan olduğunu belirtti. 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit