• resmi ilanlar

“Kar amacı güderken sorumluluk unutulmamalı”

2012-12-17 00:00:10

Haber: Nermin KAYA Yeni Yüzyılda Medya ve İletişim Arama Konferansında Hisarcıklıoğlu’nun ardından söz alan Bakan Hayati yazıcı ise konuşmasında “TOBB Türkiye Medya ve İletişim Meclisi’nin sektörün geleceğini birlikte tasarlamak amacıyla böyle bir “Arama Konferansı” düzenlemesini son derece anlamlı buluyorum” ifadelerine yer verirken, konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Kar mantığıyla kamu yararı-sorumluluk dengesini oluşturmak hiç kolay değildir. Medya tabi ki eğlendirecek, kendi yorumlarını getirecek. Ama bunları yaparken toplumsal yapıyı, kültürel dokuyu nasıl değiştirip, dönüştürdüğünü de iyi hesap edecek. Sadece magazin anlayışıyla hareket etmek medyanın inandırıcılığını, medya mensuplarının da toplumdaki saygınlığını kaybettirir.”

“Kadın bir meta değildir”

Bakan Yazıcı reklamlarında medyada önemli bir yere sahip olduğunu vurgularken, reklamcıların sosyal ve kültürel öğelere dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Yazıcı “Öncelikle, çocuklara reklamlarda yer verirken ve onlara yönelik ürünlerin tanıtımında özel hassasiyet gösterilmelidir. Kadınların reklamlarda yer alış biçimleri de sorgulanmalıdır. Kadınlar ne metadır ne de bir süs malzemesi. Kadınlarımız hayatın her alanında özne olması gereken bireydir” dedi.

Bakan Hayati Yazıcı, Bakanlık olarak sektördeki firmalara ve reklam ajanslarına idari cezalar vermekten ziyade, ülkemizde dürüst ve sorumlu pazarlama ortamının oluşmasını hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Bakan Yazıcı, sözlerine hukuk fakültesinde öğrenci olduğu dönemlerde bir hocasından duyduğu sözler ile son verdi: “Haber katıksız, yorum özgür olmalı”

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit