• resmi ilanlar

Karayollarından Belediyeye Misilleme

2012-05-14 00:06:00

Karayolları 4'üncü Bölge Müdürlüğü, Bolu Belediyesi’nin sivil havacılık faaliyetlerine destek sağlamak amacıyla havaalanı yapma hazırlığı sürdürdüğü bölgeye girişleri yasakladı. Bolu Belediyesi’nin asfalt şantiyesini mühürlemesinin ardından Karayollarınca uygulanan bu yasak girişimi Belediye ile Karayolları arasında süren restleşmeyi ilk kez gün yüzüne çıkardı.

 

Haber: Mehmet KORKUSUZ

Bolu’da faaliyet gösteren havacılık derneklerinin yaklaşık 4 yıldır sivil havacılığa katkı sağlayacak havaalanı yapılması için girişimler sürerken, Karayolları Şube Müdürlüğü'nden herkesi şaşkınlığa uğratacak bir adım atıldı.

Havacılık dernekleri; Bolu-Abant karayolu üzerinde bulunan Ömerler Köyü yakınlarındaki 150 dönümlük iki arazinin kendilerine tahsis edilmesini ve bu bölgeye; bir gerçek uçak pisti, bir de model uçak pisti olmak üzere iki ayrı havaalanı yapılmasını istiyor. Daha önce Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait olan ve çıkan kanun gereği Karayolu’na tahsis edilen bu arazilere ulaşım ise Karayolları’nın uygulaması nedeni ile sağlanamıyor.

İŞTE BELEDİYE İLE KARAYOLLARI ARASINDAKİ SORUNUN AYRINTILARI

Karayolları Şube Müdürlüğü ile Belediye arasındaki sorun geçtiğimiz Ocak Ayı’na uzanıyor. Bolu Belediyesi, Karaköy'de bulunan ve Karayolları 41'inci Şube Müdürlüğü'ne ait asfalt plentini mücavir alan içinde kaldığını gerekçe göstererek 1 Ocak tarihinde mühürledi. İşte bu mühürleme kararı ile Belediye, Karayolları’ndan tesisi bu araziden kaldırmasını istemiş, çevreye zarar verdiği gerekçesiyle bu tesisin hizmete açılamayacağını Karayolları’na bildirmişti.

İşte iki kurum arasında asfalt şantiyesinin mühürlenmesi ile başlayan restleşme havaalanı yapılması planlanan bölgeye girişlerin yasaklanması ile gün yüzüne çıktı.

KARAYOLLARI, BÖLGEYE GİRİŞLERİ ÖNLEDİ VE “TCK ARAZİSİDİR” YAZILI LEVHA KOYDU

Belediye ekiplerinin model uçak pisti yapılacak bölgede altyapı çalışmalarına başladığı ve pistin bir bölümünün tamamlandığı gözlemlenirken, bölgeye yakın girişin sağladığı yolun Karayollarınca araç geçişini engelleyecek şekilde kazıldığı, kazılan alana ise ayrıca, “TCK (Türkiye Cumhuriyeti Karayolları) arazisidir” yazılı tabela konulduğu öğrenildi.

Karayollarının uygulamasına ise en büyük tepkiyi havacılık sporunu seven ve çalışmaları incelemek üzere bölgeye gelen vatandaşlardan geldi. Araçlarıyla pistin yapılacağı bölgeye girişlerin engellenmesi sebebiyle uzak ve başka yolları kullanarak geldiklerini dile getiren vatandaşlar, yasak girişiminin bir an önce kaldırılması çağrısında bulundular.

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Murat  (14.05.2012 07:53:15)

  Bu belediyeye az bile. Mücavir alan olsa ne yakınında ev bile olmayan asfalt tesisini sırf zevk için mühürlediler. Devlete zararı milyonlarca lira. Karayolları iyi etmiş. Belki sivil havacılığa zararı oldu ama halk kime oy verdiğini bilsin. Belediyenin bu mantığı ile Bolululara kolay gelsin.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit