• resmi ilanlar

Tam Yılmaz dedi…

2012-04-12 00:00:00

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, TBMM Genel Kurulunda gündem dışı söz alarak Bolu hakkında konuşmak istediğini söyledi. Başkanlık tarafından beş dakika süre verilen Özcan, tam Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz dediği anda süresi sona erdi ve yeni bir polemiğin fitili de ateşlenmiş oldu.

‘AKP tarafından kandırılmış bir ilin milletvekili olarak karşınızdayım’ diyerek sözlerine başlayan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Bolu il merkezinden ve ilçelerden çok fazla oy almasına rağmen, hizmet olarak Bolunun yeterince dönüş almadığından yakınarak, eski ilçemiz Düzce’nin her teşvikten yararlandığını ifade etti.

 Tanju Özcan söz alıp kürüye çıkmasının ardından söze “AKP tarafından kandırılmış ve halen kandırılmaya devam edilen Bolu’nun Milletvekili olarak herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi. Özcan konuşmasında “Yıllardır kandırılmış diye sözlerime başladım, buna bir açıklık getirmek istiyorum. Öncelikle uzun süredir Bolu’da süren çalışmalar sonrası, ‘Bolu sanayi şehri mi, turizm şehri mi olsun’ tartışmaları yapılıyor. Ama gelinen noktada Bolu, ne sanayi ne de turizm şehri olabildi. 2004 yılından hükümetiniz tarafından bir sanayi teşvik yasası çıkartıldı. 49 il alındı, Bolu alınmadı. Neden diye sorduğumuzda bize ‘Biz sizi turizm şehri yapacağız bundan dolayı almıyoruz’ denildi. 1,5 yıl sonra 18 ille ilgili turizm teşvik yasası çıkartıldı, Bolu bunların arasında yine yoktu. Yine sorduk, bu seferde ‘Biz sizi sanayi kenti yapacağız’ dediler. 2009 yılında bir sektörel teşvik çıkarıldı Bolu’da belli şeyler teşvik edildi. Bolu’da Gemi ve Liman Hizmetleri konusunda teşvik alan illerden bir tanesi oldu” dedi. CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, teşvikin dağıtılırken yapılan adaletsizlikleri de çarpıcı bir örnekle açıkladı. Özcan, “Yalnız AKP Hükümeti burada çok önemli bir ayrıntıyı unuttu. Gemi sanayi konusunda destek verdiği Bolu’nun denize kıyısı olmadığını unuttu. Yıl 2012, geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir paket hazırlandı ve açıklandı. Bolu Türkiye’nin en gelişmiş illeri ile birlikte ikinci bölge iller arasında sayıldı. Bunun sonucunda hemen 20 kilometre ötemizde ki Düzce’de 4.Bölge’de yer alan İller arasında oldu” ifadelerini kullandı.

Özcan bu konunun ne gibi farklara yol açacağını bir örnek vererek açıklamaya devam etti. “2.Bölgede 5 Milyon liralık bir yatırım yapana yaklaşık 1.6 Milyon liralık teşvik veriliyor. 4.Bölgede aynı yatırımı yapana 3 Milyon teşvik veriliyor. Şimdi hangi aklı başında bir işadamı gidip Düzce yerine Bolu’ya yatırım yapacak? Bunu cevabını şahsım adına merak ediyorum. Bolu’yu kandırmayı bırakın, Bolu’ya adam gibi bir teşvik verin Bolu’ya dericilik konusunda teşvik verin, beyaz et konusunda, doğa turizm konusunda teşvik verin bunu ben burada sizden istiyorum. Ak Parti döneminde Bolu gerçekten geriye doğru ilerlemektedir” dedi.

İlçelerin AKP’ye verdiği oyla, aldığı hizmetin ters oranlı olduğunu iddia eden CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, “Gerede İlçesi Ak Parti’ye son döneminde yüzde 85 oranında oy verdi. Geredeliler bunu hizmet olarak almadı. Oylarının karşılığını copla, biber gazıyla aldılar. Dörtdivan, yüzde 85 oranında oy aldığı bir başka ilçe. Orada da patates ekimini yasaklayarak, susuz bıraktılar. Mahkeme kararına rağmen bu ilçenin Orman İşletmesi dahi açılmadı. Yol üzerinde ki Yeniçağa ilçemiz, AKP’ye yüzde 75 oranında oy verdi. O bölgenin nakliyecilerini ihmal ettiler. İlçede torf çıkartanları zor durumda bıraktılar hatta buradan gelir elde etmemeleri için hemen hemen her şeyi yaptılar. Mengen ilçemizden, yüzde 60’ın üzerinde oy aldılar. Eskiden bu bölgede aşçılar vardı, şimdi ise Mengen’in geçim sıkıntısı yaşayan emekli aşçıları var. Eskiden hastanesi vardı şimdi sadece tabelası kaldı. Seben ilçesinden yüzde 70’in üzerinde oy aldılar. Eskiden meşhur elması vardı, şimdi elması dalında kalan elma ağaçları kaldı. Kıbrısçıktan yüzde 60’ın üzerinde oy aldılar. Eskiden Kıbrısçık diye bir ilçe vardı şimdi ise ilçe yerine bütün nüfusunu dışarıya veren bir köy kaldı ortada. Mudurnu’dan yüzde 65’in üzerinde oy aldılar. Ancak Mudurnu’yu cezalandırdılar. Çünkü belediyeyi AKP’ye vermedi Mudurnulular. Belediyeyi alamadık diye Mudurnu’da Camii onarımlarına dahi para aktarmaz oldular. Göynük’ten yüzde 70’in üzerinde oy aldılar. Eskiden virajlı da olsa bir yolu vardı. Şimdi o yol da ortadan kalkarak Göynük’le Bolu Merkez arası patates tarlası gibi bir yoldan gidilebiliniyor. Allah Ericek ailesinden razı olsun onlar olmasa Ak Parti hükümeti Göynük’ü unutmuştu” dedi. Bolu merkez hakkında süresinin son bölümünde yer ayıran CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, “Bolu merkezden yüzde 50 oranında oy aldılar. Allah razı olsun demek yerine Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz sizin olsun dediler. Bolu’nun başına onu getirerek çok büyük bir çorap ördünüz. Bolu’daki görüntüyü görmenizi isterim yolların hali içler acısı çukurlar oluşan, sanki savaştan çıkmış bir şehir halinde…” dedi. Bolu Belediyesi ve Belediye Başkanı hakkındaki konuşmasını sürdürmek isteyen CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın sözü Başkan Vekili Şükran Güldal Mumcu tarafından kesildi. 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Tebrikler sayın Tanju Özcan  (12.04.2012 11:41:27)

  Ankara- Meclis Genel Kurulunda konuşan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Suriye konusunda yaşanan gelişmelere değindi. Özcan, şöyle dedi: "Birazdan cep telefonlarımıza bir mesaj gelse, deseler ki; Suriye ile aramızda sıcak bir çatışma başladı. Bu çatışmanın neden başladığını bile Türkiye Cumhuriyeti milletvekilleri olarak biz bilmiyoruz. Burada nasıl bir ulusal çıkarımız var bunu dahi bilmiyoruz. Burada gerçekten sadece taşeronluk yapıyoruz ve ben buna bir milletvekili olarak alet olmaktan dolayı utanç duyuyorum."

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit