• resmi ilanlar

50 ev kütüphane oldu

2012-02-17 10:15:57

Gerede Belediye Ramazan Dede Bilgi Evi Müdürü Mevlüt Gümüş, ilçede 50 ailenin evine Ramazan Dede Bilgi Evi adı altında kütüphane kurduklarını söyledi.

Gümüş, yaptığı açıklamada, okul evde başlar anlayışından yola çıktıklarını belirterek, çocuklara küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı ve kitap sevgisi kazandırmak amacıyla evlerde kütüphane kurma projesi başlattıklarını bildirdi.

Ailelerin de evlerine Bilgi Evi Kütüphanesi kuracaklarını kaydeden Gümüş, "Kütüphanenin yanında bir de kumbara hediye ediyoruz. Çocuklarımız kumbaralarında paralarını biriktirecek. Çocuklar para biriktirerek tasarrufu öğrenecek ve biriken parasıyla da kütüphanesini zenginleştirecek" dedi.

Gümüş, ülkede kitap okuma oranının düşük olduğunu anlatarak, "Almanya'da bir aile yıllık yaklaşık 250 lira civarında kitap alımı yapıyor. Maalesef ülkemizde bu oran son derece düşük. Projemizin en önemli amacı öğrencilerimize yıllık ortalama 80 ile 100 civarında kitap okutmayı hedefliyoruz. Her evde mutfak olduğu gibi kütüphanede olmalı diye düşündük. Böylelikle kitap okuma sevgisini ve alışkanlığını kazandırıyoruz ve evlere taşıyoruz. Ailelerinde bu imkandan faydalanmasını istedik. Böyle bir çalışma başlattık" diye konuştu.

Evine kütüphane kurulan Ruhsara Özer ise evine kütüphane kurulmasıyla çocuğunun daha çok kitap okuduğunu belirterek, "Kızımda kitaplara karşı daha çok merak uyandı ve okuma alışkanlığı kazandı. Bilgi evi açıldıktan sonra çocuklar boş vakitlerini sokaklarda değil, kütüphanede geçiriyorlar. Kızımda daha farklı bir okuma isteği ve alışkanlığı uyandı" dedi.

Halil Nom İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Mürüvvet Özer de annesiyle belirli saatlerde kitap okuduklarını anlatarak, "Annemle kitap okuyoruz. Kitapları gördükçe daha çok kitap okumak istiyorum. Kitap okumayı seviyorum" şeklinde konuştu.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit