• resmi ilanlar

Bolu Gündem cevap verdi

2012-01-21 00:00:00

Bolu Gündem Gazetesi, Boluspor Kulübü’nden gelen açıklama sonrasında gazeteden yazılı bir açıklama geldi. Serkan Erkan köşe yazısında Aydın Çetin transferiyle ilgili olarak kamuoyunda bazı dedikoduların olduğunu yazmış ve daha sonra Boluspor Kulübü ile Bolu Gündem Gazetesi arasında gerginlik başlamıştı.

Bolu Gündem Gazetesi’nin yazılı açıklamasında, çok önemli noktalara vurgu yapıldı. Açıklamada kamuoyu ile paylaşılan basın açıklamasının kaç yöneticinin haberi olduğu ve ayrıca basına işini öğretme gibi bir tavrın hoş olmadığı ifade edildi. 

İŞTE BOLU GÜNDEM GAZETESİ’NİN YAZILI AÇIKLAMASI

Boluspor yönetim kurulu dün talihsiz bir basın açıklamasına imza atmıştır.

Basın açıklamasında Bolu Gündem gazetesi spor servisi sorumlusu Serkan Erkan'ın “Takımı gören var mı?” başlıklı köşe yazısına atıf yapılarak yazının içeriğine yönelik eleştiri sınırlarını aşan ifadeler kullanılmış ve yazarın ahkâm kestiği; asılsız, mesnetsiz yazı kaleme aldığı iddiaları ileri sürülmüştür.

Öncelikle şunu sormak isteriz, kulübü bağlayıcı olan bu basın açıklamasından sayıca kaç kulüp yöneticisinin haberi vardır?

50 kişiyi geçen sayılarla ifade edilen Boluspor Yönetim Kurulunun haftalık olağan toplantısında bu konu gündeme gelmiş midir?

Geldi ise bu basın açıklamasının altına imza koymayan yöneticiler kimlerdir?

Yoksa bu basın açıklaması yönetim kurulunun gıyabında Boluspor Kulübünün az sayıdaki kimi yöneticilerine Başkan Çarıkcı talimatı ile mi yaptırılmıştır?

Basın açıklaması yapılırken kamuoyuna bu gerçeklerinde ifade edilmesi gerekmez miydi?

Basın açıklamasının içeriğine gelince, açıklama da “Boluspor yönetim kurulunun basın iş hayatından profesyonel kurallar çerçevesinde hareket etmeleri beklentisi içerisinde olduğu” anlaşılmaz ifadesi kullanılarak 23 yıldır aralıksız faaliyet gösteren Bolu'nun ilk günlük yerel gazetesi Bolu Gündem ile 47 yıldır Türk futbolunun hizmetinde olan Boluspor Kulübü karşı karşıya getirilmek istenmektedir.

Bu açıklamaya imza koyan baylar, şunu iyice bilsinler ki basın birilerinin beklentileri doğrultusunda değil kamu yararı doğrultusunda bir yayın politikası izler.

Bu bağlamda da bazı çevrelerin gönlünü hoş etme gibi misyon üstlenmez.

Yine bu cümleden olarak, bu açıklamaya imza koyan Necip Çarıkcı ve arkadaşları basından kimi beklentiler içerisinde iseler, bunu Bolu Gündem Gazetesi ve yakın çevresinde aramasınlar, nafile bir çaba olur bu.

Gaf üstüne gaf yapılan açıklama da “asılsız ve mesnetsiz duyumlarla haber yapmak” iddiası ileri sürülmektedir ki, bildiriye imza koyan yönetici ya da yöneticilerden “basına nasıl davranma dersleri verme gibi” faaliyetleri! bir yana bırakıp haber ile köşe yazısı arasındaki farkı bilebilecek kadar gazete okuma kültürü içerisinde olmaları beklenir.

Yazın literatürüne geniş katkıların yapıldığı bildiride dikkatleri çeken talihsiz bir cümlede şudur, “tabir yerindeyse oturduğu yerden ahkam kesme amatörlüğü..”

Bu kırık dökük cümle akıllara acaba “ayakta ahkam kesen profesyoneller mi var?” sorusunu getirmektedir.

Şimdi, ilgili yazıda tribünlerde, basın odalarında, kahve köşelerinde, berber salonlarında, kulüpte ve kulübün yakın çevresinde sıkça dile getirilen bir konu dile getirilmekte, başkana çağrıda bulunularak bu tür dedikoduların önüne geçmesi istenmektedir.

Burada amaçlanan kulübün bu tür konular yüzünden yıpranmasının önüne geçmeye çalışmaktır. Ama genelde olduğu gibi fatura yine basına çıkartılmak istenmektedir. Bolu Gündem Gazetesi her koşulda kamusal yararı düşünmekte ve buna uygun hareket etme yönünde gayret göstermektedir.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit