• resmi ilanlar

Türkiye’nin tek FSC sertifikasını Bolu aldı

2011-11-24 00:00:03

Bolu-Aladağ Orman İşletme Şefliği Türkiye’de bir ilki başararak, FSC sertifikası aldı. Türkiye’de ilk kez Bolu’nun aldığı FSC sertifikası ile Türkiye’nin dünya pazarında rekabet ortamında payının artacağı belirtilirken, orman köylüsü de kazancını artıracak..

Aladağ Orman İşletme Şefliği’nin aldığı FSC sertifikasının teslim töreni Gazelle Otel’de yapıldı. Yapılan törene Vali İbrahim Özçimen, Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, daire müdürleri ve davetliler katıldı.

Düzenlenen sertifika töreninde ilk olarak ‘Bolu Ormanları’ konulu bir slayt gösterisi düzenlendi. Programda açılış konuşmasını yapan Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli, FSC sertifikası almak için çalışmaların 1 buçuk yıl sürdüğünü söyledi ve Türkiye’de sadece Aladağ Orman İşletme Şefliği’nin aldığı sertifika ile ormanlarımızın sürekliğinin artmasını sağlayacaklarını dile getirdi.

Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu ise Bolu’nun orman alanında bir ekol olduğunu söyledi. Avrupa pazarında artık sertifikasız bir ürün satmanın mümkün olmadığını söyleyen Kurtulmuşlu, “Biz sertifika işini Bolu’dan başlattık. Bolu tüm şehirlerimize örnek olacak bir çalışmaya imza attı. Bu belge ile Avrupa pazarında payımız artacak, orman köylülerimiz daha fazla kazanacak ve ormanlarımız daha da zenginleşecek” dedi.

Vali İbrahim Özçimen ise FSC sertifikasının alımında emeği geçenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında bu sertifikayı ormanların gerçek sahibi olan orman köylülerinin sonuna kadar hak ettiğini söyledi. “Demek ki orman köylülerimiz ormanlarımıza sahip çıkıyor” diyerek konuşmasına devam eden Vali Özçimen, “Bundan ilk olarak orman köylülerimiz faydalanacak. Orman köylümüzün kazancı doğal olarak artacak. Bu sertifika sadece Pazar payı ile ilgili de değil. Bu sertifika ile ormanlarda çalışan orman köylülerimizin ve ekiplerimizin güvenliği de arttı. Bu sertifikayı almak için ormanda çalışanların güvenliğini de sağlamak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ayrıca bu sertifikayı almamız ile ormanlarımızın temiz  olduğunu kanıtladığımızı söyleyen Vali Özçimen, eşsiz doğal güzelliklere sahip olan ve özellikle hafta sonları Bolu’ya gelen tatilcilerin daha temiz bir doğa bırakması gerektiğini, aksi takdirde bu sertifikanın geri alınabileceğini  ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından sertifikayı veren SGS firması temsilcisi tarafından, FSC sertifikası Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu’ya verildi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit