• resmi ilanlar

Yeniçağa’da açılış heyecanı

2011-10-25 00:00:02

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yeniçağa Meslek Yüksekokulu’nun resmi açılışı Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bolu’nun hayırsever iş adamlarından Yaşar Çelik’in yaptırıp Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne armağan ettiği AİBÜ Yeniçağa Yaşar Çelik Meslek Yüksekokulu’nun resmi açılışı gerçekleştirildi. Açılışa YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Bolu Milletvekili Tanju Özcan, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, daire müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ve Yeniçağa halkı katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende ilk konuşmayı AİBÜ Yeniçağa Yaşar Çelik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İbrahim Çakır yaptı. Çakır törene katılanlara okul hakkında bilgiler verdi.

Yeniçağa Belediye Başkanı Ahmet Kızıltan ve Yeniçağa Kaymakamı Barış Aktan’ın yaptığı konuşmanın ardından kürsüye gelen hayırsever Yaşar Çelik çok mutlu bir gün yaşadığını belirterek, “Yeniçağa’ya yapmak istediğimiz her hizmette yöneticilerimiz bizim her zaman yanımızda oldular. Sayın YÖK Başkanımız da bize söylediği her sözü yerine getirdi. Buradan bizim yanımızda olan bize destek vererek herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Yaşar Çelik’e teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Yeniçağa Meslek Yüksekokulu’na yeni bölümlerin kazandırılması ve öğrenci alımıyla ilgili süreci anlattı. Karşılaştıkları problemleri YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’a ilettiklerini ve Özcan’ın yardımıyla bu mutlu güne ulaştıklarını söyledi. Coşkun, “Yeni göreve geldiğim zaman Sayın Yaşar Çelik beni ziyaret etti. Ziyaret sırasında okulun tamamlanmak üzere olduğunu ve ne zaman öğrenci alınacağını sordu. Ben de öğrenci alırız dedim. Dedim ama bir baktım ki daha okul kurulmamış. Hemen okul açılış hazırlıklarını yaparak konuyu senatoya getirdim. Senatomuz da okulun açılma teklifini Yüksek Öğretim Kurulu’na gönderdi. Gönderdik ama Yüksek Öğretim Kurulu’nda nüfusu 5 binin altında olan yerlere meslek yüksekokulu kurulmaması gibi bir karar alındığını öğrendik. Biz Sayın YÖK Başkanımıza durumu anlattık, önemli bir konumu olduğunu, Bolu merkeze yakınlığını anlattık. Başkanımızda bir gün motosikletle burayı ziyaret etti. Yaptığı incelemenin ardından okulun kurulduğu müjdesini bize iletti. Bu vesile ile Sayın YÖK Başkanıma ve Yaşar Çelik Bey’e bir kere daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Bolu bir üniversite şehridir”

Konuşmasında Bolu’nun bir üniversite şehri olduğunu belirten Bolu Milletvekili Tanju Özcan ise  “Bolu gerçek anlamda bir üniversite şehridir. Abant İzzet Baysal Üniversitesi, tüm ülkeye örnek olacak bir gelişme göstermektedir. Halkımız ve hayırseverlerimiz her zaman üniversitemizin yanındadır. Bu güzel günü bizlere yaşatan Yaşar Çelik büyüğüme bir kere daha teşekkür ediyorum. Sayın YÖK Başkanımın motosiklet hobisi olduğunu ve daha önce bu okulumuza motosikletle geldiğini burada öğrenmiş bulunuyorum. Sayın Başkanımdan, Mudurnu, Göynük, Kıbrıscık gibi Bolu’nun diğer güzelliklerini de ziyaret etmesini rica ediyorum. Arkasında İzzet Baysal Vakfı’nın olduğu, hayırseverlerin ve Bolu halkının olduğu bu üniversiteye her zaman destek vermelerini kendilerinden rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Bolu’da bir çok kahraman var”

Yaşar Çelik sayesinde üniversite öğrencilerinin modern bir eğitim görme imkanına kavuştuklarını vurgulayan Bolu Valisi İbrahim Özçimen, “Üniversitemize ve Bolu’ya böyle güzel bir hizmeti getiren hayırsever Yaşar Çelik’e, bu hizmetin gelmesinde emeği olan daire rektörümüze, YÖK Başkanımıza, milletvekillerime ve belediye başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Yeniçağa’nın yetiştirdiği hayırsever Yaşar Çelik Beyefendi bugün açılışını yapacağımız meslek yüksekokulunun yanı sıra, doğduğu topraklara 2 cami, 2 ilköğretim okulu, 1 spor salonu ve yüksekokul öğrencilerinin kalacağı bir yurt kazandırmıştır. Fakat kendisinden daha kapsamlı bir yurt yaptırmasını bekliyoruz. Kendisini her zaman bir kahraman olarak gördük. Bolu bu anlamda bir çok kahramana sahip. Hemen hemen her ilçemizde böyle kahramanlar var bu tür eserler kazandırıyorlar. Kendilerine buradan tekrar teşekkür ediyorum”

“Buruk bir mutluluk yaşıyoruz”

Bolu Valisi İbrahim Özçimen’in konuşmasından sonra kürsüye gelen Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan geçtiğimiz hafta meydana gelen terör olaylarında şehit düşen Mehmetçileri ve Van’da meydana gelen depremi hatırlatarak, buruk bir sevinç yaşadıklarını belirtti. Özcan, “Bugün buruk bir sevinç içersindeyim. Böyle güzel bir yerin açılışı maalesef ülkemizi sarsan üzücü olaylara denk geldi. Teröre verdiğimiz şehitlerimiz, Van’da meydana gelen depremde ölen vatandaşlarımı yüreğimizi yakıyor. Bir taraftan çok sevinirken bir taraftan onların üzüntüsünü kalbimde hissediyorum. Fakat ne olursa olsun sizin gibi yüce insanlar sayesinde bu ülkeni geleceğini çok parlak görüyorum. Bu eseri bize yapıp Türk gençliğine armağan ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Yüksek Öğretim Kurulu adına milletimiz adına size müteşekkiriz. Bu hayırlarınızın devamını diliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ve AİBÜ Rektörü Hayri Coşkun hayırsever iş adamı Yaşar Çelik’e çiçek ve plaket takdim etti.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yeniçağa Meslek Yüksekokulu’nu gezen YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, yetkililerden okul hakkında bilgi aldı. Okulun amfisinde Doç. Dr. Ercan Yılmaz’ın ‘Nükleer Radyasyon Detektörlerini Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi’nin tanıtımına da katılan Yusuf Ziya Özcan, projede emeği geçenlere teşekkür ederek, Doç. Dr. Ercan Yılmaz’a teşekkür plaketi verdi. Bu tür projelerin önemine dikkat çeken Özcan, “Ülkelerin gelişmesinde üniversitelerin rolü büyüktür. Bir ülke gelişmek istiyorsa üniversitelerindeki bilimsel çalışmalara önem vermeli” dedi.  

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit