• resmi ilanlar

Kurbanlıklar satışa çıktı

2011-10-25 00:00:06

Gül’ün fiyatı 5 bin 500 lira...

 

Kasım ŞAHİN

İlimiz ilçelerinden ve Düzce’den getirilen büyük ve küçükbaş kurbanlıklar Bolu Belediyesi Karaçayır Hayvan Satış yerinde, görücüye çıktı. Kurbanlıklar arasında ilk günde dikkati 1 ton ağırlığındaki Gül isimli dana çekti. Gül’ün sahibi Hayrettin Gül, danasının 1 ton ağırlığın da, fiyatının ise 5 bin 500 TL olduğunu söyledi.

 Kurban Bayramına az bir süre kara ilimizde kurbanlık büyük ve küçükbaş hayvanların satışına başlanıldı. Sabahın erken saatlerinde ilimizin ilçelerinden ve Düzce’den getirilen kurbanlıklar alıcılarını beklemeye başladı. Düzce’den büyükbaş kurbanlık getiren Yusuf Akgün, ithal kurbanlıkların ülkemize getirileceği haberini aldığını belirterek, “Eğer böyle bir şey varsa yazık olur. Biz her sene Kurban Bayramını bekliyoruz. İthal getirilen ineklerin etlerinin nasıl bir lezzette olduğunu bilmiyoruz. Ben şahsen 500 lira fazla verir yerli hayvan alırım” dedi. Akgün, pazara 10 tane büyükbaş hayvan getirdiğini ve 140 ila 150 kilo arasında değişen kurbanlıklarını 3 bin 500-5 bin TL arasında sattığını açıkladı.

Kurban Pazarında en büyük ilgiyi ise 1 ton ağırlığındaki Gül isimli dana çekti. Dananın sahibi Hayrettin Gül, bayrama kadar vatandaşların kurbanlıklarını almalarını gerekir diyerek şu uyarıda bulundu: “Şayet, bayramın birinci gününe kadar vatandaşlar kurbanlık almazsa, fiyatlar her an yükselebilir. Ben Gül isimli danamı 5 bin 500 liradan satışa sundum” dedi.

 

Öte yandan Kurban satış yerinde küçükbaş kurbanlıklarda satışa sunuldu. Koyun ve Koç ve Keçiden oluşan kurbanlıklar 300 ila 500 TL arasında satılmaya başladı. Seben’den 20 tane kurbanlık koç getiren Ali Karakaya, hayvanlarının yaklaşık 15-20 kilo arasında değiştiğini belirterek, “Eğer kurbanlıklar azalırsa fiyatlar artar. Vatandaşın erkenden kurbanlıklarını alması gerekir. Eğer ithal hayvan gelirse, bizi de etkiler. İnşallah öyle bir şey yoktur. Zaten maliyetler yüksek” derken Mehmet Kavak isimli satıcıda, “Pazarda ilk siftahı ben yaptım. Koçlardan birini 450 liradan sattım. Koçlarım yaklaşık 20 kilogram gelmekte. 20 tane kurbanlığım inşallah bayrama kadar biter” dedi. Kurban satışının başlamasıyla birlikte bıçakçılarda tezğahlarını açtılar. Kurban pazarı girişinde bıçak ve hayvan süsleri satan Mustafa Şen, kurban bıçağını 10-20, Yularları 2 ila 5, bileğiyi 5, ipi 5, süs çanını da 10 liradan satıyor.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit