• resmi ilanlar

Eylemli kutlama

2011-05-13 00:00:00

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) Sendikası Bolu Şubesi Üyeleri, İzzet Baysal Caddesi üzerinde bulunan Akbank’ın önünde bir basın açıklaması yaptılar. Hemşireler günü ile ilgili açıklama yapan sendika, hemşirelerin ve ebelerin haklarının korunması gerektiğini belirttiler.

SES Sendikası Bolu Şubesi adına açıklama yapan İzzet Baysal Doğum ve Çocuk Hastanesi iş yeri temsilcisi Şükriye Üstün, “Her yıl olduğu gibi bu yılda Mayıs'ın 2. Haftası tüm dünya'da hemşirelik haftası olarak kutlanıyor. Ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenleniyor, seminerler yapılıyor, hemşire ve ebe meslektaşlarımıza çiçekler, flarlar dağıtılıyor. Bütün bu faaliyetler yürütülürken temel sorunlarımız görmezden geliniyor ve güneş balçıkla sıvanıyor. Bu güne kadar her nöbet çıkışında onlarca hastaya bakmanın psikolojik ve fiziksel yorgunluğunu sabah kahvaltısı niyetine ailemize sunduk. Birçoğumuz sağlık sisteminin piyasalaşmasıyla kendini müşteri zanneden hasta ve hasta yakınlarının sözlü ve fiziksel tacizine uğradı. Hepimiz kötü çalışma koşulları ve fazla mesailer yüzünden ailemize yabancı lastik. Sağlık ekip işidir denildi, yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında sayıldık. Piyasacı sağlık sisteminin "toplam kalite7' kavramıyla kâğıtlara gömüldük, kırtasiye işinden mesleki görevimizi yapamaz olduk. Aynı işi yaptığımız halde 4/a, 4/b, 4/c, taşeron diye sınıflara ayrıldık, güvencesizleştirildik. Özel hastanelerdeki meslektaşlarımız haftada 80 saati bulan çalışma şartlarıyla köleleştirildi. 1. Basamakta uygulamaya konulan aile hekimliği ile birlikte, okullar okuyarak, emek vererek kazandığımız unvanlar elimizden alınıp "aile sağlığı elemanı" olduk. Sağlıkta dönüşümle değersizleştirildik, iş yükümüz katlandı, angaryaya boğulduk. Bize iş tarifleri yapıldı, çalıştığımız bölümde uzmanlaşmamız istendi, kurslar aldık ama yeri geldiğinde "ihtiyaca binaen" klinik klinik dolaştırıldık. İşkolumuzun yarısını oluşturmamıza rağmen hala mesleki bağımsızlığımız sağlanmadı, görevimiz olmayan işler verildi. Tüm sağlık emekçilerine fiili hizmet süresiyle erken emeklilik hakkı verilmelidir. Stajjer hemşirelere emeğinim karşılığı ücret olarak verilmelidir. Doğum izinleri ücretli hale getirilmelidir. Haftalık çalışma saati 35 saatle sınırlandırılmalıdır. Ücretsiz servis konulmalı, sosyal haklar sağlanmalıdır. 4/b, 4/c, taşeron çalışan tüm meslektaşlarımız kadroya alınmalıdır. Özel hastanelerde çalışan arkadaşlarımızın çalışma saatleri denetlenmelidir. Performans sistemi kaldırılmalı, temel ücret insanca yaşayacak düzeye çıkarılmalıdır” dedi.

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Hasan Tahsin  (13.05.2011 10:55:35)

  Bu insanları takdir etmek lazım. Yıllardır 10-15 kişi her fırsatta Akbankın önündeler. Sendika mendika ayağına mesaiyi yiyorlar işte. Askerdeki arazi tayfasına benziyorlar. Sağlık müdürü de demiyor ki "hocam napıyosunuz siiiz"

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit