• resmi ilanlar

“Haklarımızla varız”

2011-03-23 00:00:00

Bolu Valiliği Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde kurulan Bolu Çocuk Komitesi, bu hafta sonu oynanan Boluspor-Kayseri Erciyesspor karşılaşmasında ‘Biz Çocuğuz Haklarımızla Varız’ pankartı açtı.

Bolu Valiliği Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde kurulan ve çalışmalarına devam eden Bolu Çocuk Komitesi’nin çocuk tribününde açmış olduğu ‘Biz Çocuğuz Haklarımızla Varız’ pankartı tribünlerin alkışını aldı.

Komite neleri amaçlıyor?

Komite; çocuk haklarının, kanunen veya ahlakî olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu, eğitim, sağlık, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavram olduğunu açıkladı.

Komite, Çocuk haklarının, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konu olduğunu, bugün dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almakta olduğunu belirtiyor. Cenevre Çocuk Hakları Bildirisi ile şekillenmiş olan çocukların erişkinlerden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğunu, sürekli büyüme ve gelişme gösterdiği bilincinin yerleşmesi gerektiğini vurgulanıyor.  Komite, Çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiğini savunuyor.

Komite üyeleri; “Günümüzde çocuk hakları ile ilgili olan uluslararası belge 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 193 ülke tarafından onaylanmış olan “Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi” olduğunu vurguluyorlar.  Temel çocuk hakları: Sağlıklı yaşam hakkı, temel yaşam hakkının yanında, nüfus kütüğüne kaydolma, isim, vatandaşlık ve mümkün olduğu ölçüde anne-babasını bilme ve onlar tarafından bakılma hakkı olduğunu” belirtiliyor.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit