• resmi ilanlar

Hırsızlıklara karşı vatandaş uyarıldı

2011-02-16 00:20:00

İlimizde son günlerde hırsızlık olaylarını artış göstermesi üzerine Emniyet Müdürlüğü yetkilileri hırsızlık konusun...

İlimizde son günlerde hırsızlık olaylarını artış göstermesi üzerine Emniyet Müdürlüğü yetkilileri hırsızlık konusunda alınacak tedbirlerle ilgili vatandaşları uyardı.

Hırsızların karanlık veya loş ışıklı yerlerden hoşlandığını açıklayan polis, ev ve işyerlerinin özellikle girişlerinde aydınlatmaya önem verilmesini istedi. Hırsızlık konusunda alınacak tedbirlerle ilgili vatandaşları uyaran Bolu Emniyet Müdürlüğü, “Ev ve işyerlerinizin, sokak, bahçe ve merdivenlerinizin, özellikle hırsızın girişi için elverişli olan yerlerin mutlaka ışıklandırılmış olmasına özen gösteriniz” uyarısında bulundu.

Alışverişe çıkan bayanların anahtarları ceplerine koyması gerektiğinin belirtildiği açıklamada şu tedbirlere yer verildi: “Elinizde torba, poşet, paket veya bir başka eşyalar taşırken çantanızı bunlarla vücudunuzun arasında kalacak şekilde tutun. Yürürken çantanızı vücudunuza yakın tutun, çantanızın elinizden kapılmasını zorlaştırmak ve elverişli bir hedef olmamak için çantanızın açılacak yerini oldukça koruyun, varsa taşıma ucunu bileğinize geçirin. Omuza asılan çantalarda da aynı şekilde hareket edilmelidir. Altın, mücevherat, zincir ve kolyeler birer hedeftir. Alışverişe özellikle tek başına çıkmamaya çalışın. Bir kişi eşya seçerken diğeri çevreye dikkat etsin.”

Ev ve işyeri hırsızlıkları konusunda da vatandaşların uyarıldığı açıklamada, banyo, tuvalet ve diğer havalandırma pencerelerinin en çok dikkat edilmesi gereken yerler olduğu kaydedildi. Apartmanların havalandırma boşluğuna açılan yerleri ve çatıya çıkış kapaklarını demirli olarak emniyete alınmasını tavsiye edilen açıklamada, aydınlamanın da önemli tedbirler arasında yer aldığı belirtildi. Hırsızların karanlık veya loş ışıklı yerlerden hoşlandığının unutulmamasının istenildiği açıklamada, “Evinize, sadece girmesi gerekli veya girmesini istediğiniz kişilerin girmesine izin verin. Eve girmesine gerek olmayan muhtelif pazarlamacılar, seyyar satıcılar ile kapınızın dışında görüşün. Kötü niyetli kişilerin evinizden çalmayı tercih edecekleri eşyaları görmesine fırsat vermeyin. Kuşkulanıldığı halde kapıyı açmak gerekiyorsa, önce zincir içeriden takılı durumdayken kapıyı aralayın ve gelen kişiyi çok kısa bir sürede görmeye çalışın. Geceleri istirahata çekildiğinizde veya evden kısa süreli de olsa ayrıldığınızda kapı ve pencerelerinizin kilitlenmiş olup olmadığını kontrol ediniz. Güvenden yoksun kapı ve pencerelerin hırsızları cezbettiğini unutmayınız” ifadeleri yer aldı.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit