• resmi ilanlar

Şehir içinden baz istasyonları kaldırılsın

2011-02-16 00:15:00

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşdemir, açtıkları dava sonucunda, Elektronik Haberleşme Cihazlarına Güvenlik Düzenlenmesine İlişkin Yönetmeliğin Danıştay tarafından durdurulduğunu açıkladı. Danıştay'ın söz konusu kararıyla ilgili olarak Çevre Mühendisleri Odası Başkanı ile Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, Çevre Mühendisleri Odası merkezinde ortak bir basın toplantısı düzenled

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşdemir, açtıkları dava sonucunda, Elektronik Haberleşme Cihazlarına Güvenlik Düzenlenmesine İlişkin Yönetmeliğin Danıştay tarafından durdurulduğunu açıkladı.

Danıştay'ın söz konusu kararıyla ilgili olarak Çevre Mühendisleri Odası Başkanı ile Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, Çevre Mühendisleri Odası merkezinde ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

Taşdemir, mahkemenin kararı ile söz konusu yönetmeliğin yayımından önce verilmiş olan ve baz istasyonları kurulmadan önce Kurul tarafından operatör şirketlerine verilen güvenlik sertifikalarının geçerli olduğuna dair geçici 1. madde hükmünün hukuka aykırılığına hükmedilerek, bugüne kadar Türkiye'nin dört bir yanında kurulan baz istasyonlarına verilen güvenlik sertifikalarının geçerliliğini korumadığına karar verildiğini de kaydetti.

Sağlık Bakanlığı raporu

Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarının sağlığa etkisi ile ilgili olarak 1 Şubat 2011 tarihinde bir rapor yayımlandığını belirten Taşdemir, şöyle devam etti:

“Raporda, kablolu kulaklık kullanılması halinde telefonun baş bölgesinden uzak tutulması sağlanabildiğinden cep telefonlarının zararlı etkilerinin azaldığı, kulaklığın olmadığı durumlarda hoparlör ile konuşulması, telefon görüşmesi yerine mesajın tercih edilmesi, arama yapıldığında bağlantı kurulduktan sonra cep telefonunun kulağa tutulması, cep telefonlarının kalp, beyin, böbrek gibi organlardan uzak tutulması tavsiye ediliyor. Çatımızda, balkonumuzda olan ve bir cep telefonunun binlerce katı manyetik etki yaratan baz istasyonları ne olacak? Madem cep telefonları bu karar zararlı baz istasyonları nasıl oluyor da insan sağlığına etkisiz oluyor.''

Şehir içlerine baz istasyonu kurulmamalı

Toplantıda konuşan Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar da “Şu anda Türkiye'de cami minaresinden okul bahçelerine kadar gelişi güzel kurulmuş binlerce baz istasyonu bulunuyor, şehir içindeki baz istasyonlarına karşı tüketicileri direnmeye davet ediyorum. Tüketici hakkına, insan sağlığına dikkat edilmeden gece yarısı bu baz istasyonları kuruluyorsa, halk da gece yarısı bunları söküp aşağı indirsin'' dedi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit