• resmi ilanlar

Geç kalınmış sayılmaz

2011-02-15 00:01:00

Emek Partisi Bolu İl Başkanı Sedat Bayram “Torba Yasa Tasarısı”nın TBMM’den geçtiğini ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül&r...

Emek Partisi Bolu İl Başkanı Sedat Bayram “Torba Yasa Tasarısı”nın TBMM’den geçtiğini ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onaylarsa 15 gün içinde “torba yasa tasarısı” artık yasa haline geleceğini söyledi. Ancak ülkemizin emek güçleri, bugüne kadar koyamadıkları ağırlıklarını yeterince ortaya koyabilirlerse, hâlâ bu tasarının geri döndürülmesi olanağı olduğunu belirtti.

Bayram yazılı olarak yaptığı açıklama da, "AKP’li vekiller ve onlara destek veren diğer partilerden vekillere onları hâlâ destekleyenlere emekçilere, bu tasarının yasalaşma sürecinde, kimisi bu yasayı açıkça destekleyen, kimisi görmezden gelerek gizli destek veren, kimisi de aczinden dolayı ses çıkarmayan sendika yöneticilerine de bu yasa hayırlı olsun” dedi.

 “Torba yasa tasarısı”nı görüşmesi sürecinde vekiller sadece patronların isteklerine duyarlı olduklarını belirten Sedat Bayram, “Emekçilerin, sendikaların taleplerini reddetmekte hiç tereddüt etmediler. Ancak bu sadece emek düşmanı maddelerde olmadı. Bu yanlı davranma emek düşmanlığı ile de kalmadı; emek düşmanı maddeleri geçirmek, hazine ve işsizlik fonu yağmasını örtmek için konan “öğrenci affı”ı da bu yanlılık, ayırımcılığa, bölücülüğe dönüştü. Maddeye, “Terörle mücadele kapsamındaki suçlardan ceza alan öğrencilerin ‘öğrenci affı’ndan yararlanmayacağı” şartı eklenerek, tarihsel bir leke sürüldü TBMM’ye!” Maddeye bu şartın eklenmesinin gerekçesi de doğrusu “kara mizah” örneği: “Eğer bu şart konmazsa Abdullah Öcalan da bu ‘af’tan yararlanır”mış! “Yararlansa ne olacak; kişiye göre yasa çıkarmayı insanlık bırakalı 500 yıl oldu” denebilir. Ama beylerin amacı farklı! Burada yapılmak isten, çok büyük çoğunluğu Kürt kökenli olan yüz bin dolayında eski öğrencinin aftan yararlandırılmamasıdır!           Ve bundan daha tehlikeli bir bölücülük, Kürt gençlerini dağa yöneltmek için bundan daha etkileyici bir tahrik bulunamazdı. Çünkü Meclisin bu kararı genç Kürtleri daha çok bileyecek, zaten pek çok adaletsizlikle, ayırımcılıkla karşı karşıya kalan Kürt öğrenciler bir de böyle “öğrenci affı” denilen bir aftan bile yaralanamazsa hangi duyguyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına bağlanacaklardır?

Hele bu Kürt öğrencilerin “öğrenci affı” dışında tutulmasında Meclisteki üç “büyük” partinin ortak tutumu olduğu göz önün alındığında bu “tahrik”in, “ayırımcılığın” şiddeti de kat be kat artmaktadır.

“Torba yasa”, “emek düşmanı” olarak girdiği Meclisten aynı zamanda ayrımcı, bölücü bir yasa olma karakterini kazanarak da çıkmıştır” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit