• resmi ilanlar

Tavukçuları bekleyen tehlike

2011-02-15 00:01:00

Mudurnu İlçesi de Ziraat Yüksek Mühendisi Arif Ayyıldız, ruhsatı olmayan kanatlı kümeslerle şirketlerin yakın bir zamanda ortak...

Mudurnu İlçesi de Ziraat Yüksek Mühendisi Arif Ayyıldız, ruhsatı olmayan kanatlı kümeslerle şirketlerin yakın bir zamanda ortak çalışmayacağını söyledi.

Tavuk kümeslerinin yaşayacağı sıkıntılara değinen Akyıldız, Bolu ve Mudurnu ilçe sınırları içersinde ruhsatsız yüzlerce tavuk kümesinin olduğuna dikkat çekti. Etlik piliç yetiştirme kümeslerinin bakanlar kurulunun 10 Ağustos 2005 ve 13 Nisan 2007 tarihli işyeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin maddelerine göre, gayri sıhhi müessese ruhsatlandırma çalışması yapılması gerektiğini, Türkiye genelinde BESBİRe kayıtlı 15 bin kümesin olduğunu söyleyen Akyıldız, "Bu kümeslerin 13 bin adedine yakınının işyeri açma ruhsatı yok" dedi.

Bu tip işletmelerin çoğunun fason üretim yaptıklarını ifade eden Arif Akyıldız, "Mevzuat karışık. Üreticiler harçlar altında kaldığı için ruhsatlandırmalar ortada kalıyor. Bu durumdaki kümeslerin GSM ruhsatlandırma çalışmalarının kendileri tarafından ekonomik bir şekilde yetiştiriciye fazla külfet getirmeden takibinin yapılarak ruhsat almalarına ve ruhsatlı çalışmalarına yardımcı oluyoruz. Bu çalışma tamamen mevzuata uygun olarak ve ekonomik bir şekilde yapılarak vatandaşın mağdur olması engelleniyor" diye konuştu.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit