• resmi ilanlar

KETEM’in hizmetleri anlatıldı

2011-02-09 20:22:18

Vali İbrahim Özçimen başkanlığında öğretmenevinde, ‘2010 yılı sağlık hizmetleri değerlendirme’ toplantısı yapıldı. Toplan...

Vali İbrahim Özçimen başkanlığında öğretmenevinde, ‘2010 yılı sağlık hizmetleri değerlendirme’ toplantısı yapıldı. Toplantıya, Özçimen, İl Sağlık Müdürü Dursun Koç ve hastanelerin başhekimleri katıldı. Sağlık Müdürü Koç, sunum yaparak, sağlık hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Bolu İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, Kanser Erken Tanı ve Tarama Merkezi (KETEM)’ne başvuran ve sosyal güvencesi olmayan 50 yaş üstü vatandaşların tetkiklerinin ücretsiz yapıldığını söyledi.

Koç, Kanser Erken Tanı ve Tarama Merkezi’yle ilgili bilgiler de verdi. Koç, merkeze başvuran tüm kadınların yaş gruplarına uygun şekilde gerekli tetkiklerin yapıldığını ifade etti. Koç, kliniğe 50 yaş üstü kadın ve erkeklerin çağrılarak, 2 yılda bir rutin takiplerin yapıldığını belirterek, şunları kaydetti: "Buna göre 50 yaş üstü kadınlara meme, rahim ağzı ve kalın barsak kanseri, erkeklere kalın barsak ve prostat kanseri taraması, Sağlık Bakanlığının yürüttüğü tarama esaslarına göre uygulanmakta. Kliniğimize başvuran 50 yaş üstü kadın ve erkeklerde sosyal güvencesi olmayanlara tüm tetkikler ücretsiz yapılmakta."

Koç, meme kanseri tarama programında kullanılmak üzere DITI ( Digital İnfrared Thermografic İmagine) cihazı ile erken dönem meme kanseri yakalama oranları ve cihazın etkinliği konusunda 235 hastaya çalışma yapıldığı bilgisini verdi.

Dursun Koç, “Aile hekimleriyle işbirliğine girerek ETF kayıtlarının düzenli tutulup; KETEM için tarama programı kapsamında elektronik ortamda karşılıklı bilgi paylaşımı yapabilmek için bazı aile sağlığı merkezleri kayıtları toplum sağlığı merkezi koordinasyonunda temin edildi. Taramaya katılan vatandaşların geri bildirimleri aile hekimlerine yine elektronik ortamda ulaştırıldı.” diye konuştu.

Koç’un verdiği bilgiye göre, 2010 yılında KETEM’de tespit edilen kanser vakaları şöyle; mide kanseri 32, kolon kanseri 20, cilt kanseri 28, mesane kanseri 15, Akciğer kanseri 13, tiroid kanseri 7, meme kanseri 7, rectum kanseri 5, özafagus kanseri 3, prostat kanseri 2, göz kanseri 2, safra kesesi kanseri 2, testis kanseri 1.

 

112’YE YAPILAN GEREKSİZ ARAMALAR

Koç, ayrıca, 112 Acil Yardım İstasyonu’nun çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Koç, 2010 yılı içerisinde yaklaşık 100 kişinin 112’yi aradığını ancak bunların yüzde 10’luk bir rakamın gerçek arama olduğunu belirtti. Koç, şöyle devam etti: \Arayan numaralar içerisinde sadece 12 bin tanesinde gerçek vakaya rastlandı. 112, bazı numaralar tarafından aranıyor ne olduğu belli değil, aranıyor kapatılıyor, aranıyor hakaret ediliyor ve aranıyor orada görev yapan hekim ya da personel taciz ediliyor. Artık personelimiz ile ilgili olarak yapılan taciz edici konuşmalarla ilgili olarak adli sürecin başlatılması isteniyor. Bu haberlerin çıkmasının ardından telefonla taciz konusu azalmış durumda. Yaklaşık 10 aramadan biri gerçek arama. Diğer aramalar diğer aramalar çıkıyor. Bu gerçek dışı aramaları da tespit edebiliyoruz ve gerekli adli sürecin başlatılmasını sağlaya biliyoruz. Bu tür aramaların olmaması gerek."

Vali Özçimen de, Sağlık Müdürü Dursun Koç’a sağlık hizmetleriyle ilgili teşekkür etti. Özçimen, Bolu’nun sağlık yönünden iyi bir noktada olduğunu, daha da iyi olacağını ifade etti.

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • trafik kazaları  (09.02.2011 21:56:14)

  bölgemizde trafik kazaları çok fazla bunun için ne saglık önlemleri alındı,müdehalede zaman önemli deniyor,vatandaş yaralıya dokunmasın deniyor..gemiş yıllara göre yeni önlemler neler umke kuruldu dendi ne aşama da bunun haberini verin..

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit